AKSARAY İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN 1 ARALIK DÜNYA AİDS GÜNÜ FARKINDALIK TANITIMI YAPILDI

Aksaray İl Sağlık Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Birimi tarafından; 1 Aralık Dünya Aids Günü ile ilgili Aksaray Park Site AVM’de stant açarak vatandaşlara bilgilendirmeler yapıldı.

03 Aralık 2018 - 14:05

Aksaray İl Sağlık Müdürlüğümüz Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Birimi tarafından; 1 Aralık Dünya Aids Günü ile ilgili Aksaray Park Site AVM’de stant açıldı.

Aksaray Park Site AVM’de stant açılarak vatandaşlara bilgilendirmeler yapılıp, broşürler dağıtıldı ve farkındalığı arttırmak amacı ile; HASDAK Dağcılık Kulübü yürüyüş düzenlendi.

Bu yıl dünya AİDS gününün teması “durumunu bil” olarak açıklandı. UNAIDS, Birleşmiş Milletler’in HIV/AIDS konusunda uzmanlaşmış organı, dünyada 9,4 milyondan fazla insanın HIV durumunu bilmediğini tahmin ediyor. Bunun temelde iki nedeni var: ilki anonim ve ücretsiz test hizmeti veren laboratuvarlara erişimin kısıtlı olması ya da olmaması; ikincisi testin pozitif çıkacağı korkusuyla test yaptırmaktan kaçınmak. Bunlara, Türkiye gibi ülkelerde toplumsal cinsiyet örüntülerinden temellenen  “bana bir şey olmaz” algısı/yanılsaması da eklenebilir.

Oysa Türkiye’de bir şeyler oluyor. Dünya genelinde düşme trendi gözlenmesine rağmen Türkiye, yeni vakaların “en hızlı arttığı” ülkelerden biri. Ülkede son on yılda HIV vakalarında %465 artış kaydedildi. Üstelik yeni tanı alanların %49’u, 25-49 yaş aralığındaki genç insanlar.

Bu veriler, bize HIV enfeksiyonunun yakın gelecekte de önemli bir halk sağlığı sorunu olmaya devam edeceğini gösteriyor.

 

2018/12/2018-12-03-14-10-57.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKSARAY'DA İŞÇİ SERVİSİ KAZASI 18 YARALI
AKSARAY'DA İŞÇİ SERVİSİ KAZASI 18 YARALI
CHP İL BAŞKANI RAMAZAN KOÇAK “EKONOMİK DURGUNLUK HAD SAFHADA, YATIRIMLAR DURDU, İŞSİZLİK HIZLA ARTIYOR”
CHP İL BAŞKANI RAMAZAN KOÇAK “EKONOMİK DURGUNLUK HAD SAFHADA,...