AKSARAY BİLİM TEKNİK KOLEJİNDE YANGIN VE DEPREM TATBİKATI

Aksaray Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü'ne bağlı itfaiye birimi tarafından Özel Aksaray Bilim Teknik Kolejinde yangın tatbikatı gerçekleştirdi.

OSB İtfaiye ekipleri tarafından yapılan tatbikatta öğretmen ve öğrencilere yangın çeşitleri, hangi tür yangınlarda hangi tür tüplerin kullanılacağı ve yangına ne şekilde yaklaşılacağı konularının yanı sıra, söndürme teknikleri ve yangın tüplerinin kullanılışı uygulamalı olarak anlatıldı.

Gerçekleştirilen tatbikatta senaryo gereği ilk önce okulda mahsur kalan ve yaralanan öğrenciler OSB itfaiye ekipleri  ve Aksaray AFAD Müdürlüğü ekipleri tarafından güvenli bir şekilde dışarı çıkarıldı. Olay yerine gelen 112 acil servis ekipleri tarafından ilk müdahaleleri yapıldı.

Okul öğrencileri, öğretmen ve çalışanlarından oluşan 550 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen tatbikatta yakılan ateş ile yangına müdahale gösterimi  yapıldı. Öğrenciler de yangın söndürme ekipmanları ile yangına müdahale etti.   

 

-Afet bilinci oluşturuluyor

Gerçekleştirilen tatbikat ve uygulamalarda afet bilincinin oluşturulması ve afetlere karşı hazırlıklı olunmasının amaçlandığı bu konularda öğrencilerin de bilinçlenmesi ve afet farkındalığının oluşturulacağı bildirildi.

Özel Aksaray Bilim Teknik Koleji Okulu öğretmenleri ve öğrencileri teorik ve uygulamalı bilgilendirmeli yangın tatbikatından dolayı OSB İtfaiye birimi ekiplerine teşekkür ettiler.