BAŞKAN YAZGI "SARIKAMIŞ, BİR MİLLETİN AZİM VE KARARLILIĞININ TARİHE VURDUĞU BİR DAMGADIR"

Sarıkamış Harekâtı, Türk Milleti'nin ve insanlığın yaşadığı ender ancak büyük acılardandır, adeta sözün bittiği yerdir. Tüm şehitlerimizi kalbimizde yaşatıyoruz

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, 90 bin askerin şehit olduğu Sarıkamış Harekât’ın 103.yıldönümü münasebetiyle ilgili duygularını şöyle dile getirdi.     

“Sarıkamış, Bir Milletin Azim ve Kararlılığının Tarihe Vurduğu Bir Damgadır. Sarıkamış Harekâtı, zor hava şartlarına aldırmadan vatanları için donarak can veren 90 bin askerimizin şahadete erdikleri bir hadise olarak hafızalarımıza kazınmıştır. Memleketin dört bir yanından gelen bu kahraman askerlerimiz arazi ve kış şartlarında en ağır koşullarla karşı karşıya kalmalarına rağmen tereddüt etmeden vatan için mücadele etmişlerdir. Onlar hiçbir zaman geriye dönmeyi düşünmediler. Hiçbir zaman arkalarına bakmadılar. Önlerinde dağ, arkalarında vatan, ölünceye kadar, dizlerinde derman kesilinceye kadar, toprağa düşünceye kadar yürüdüler.   

Birinci Dünya Savaşı sırasında 22 Aralık 1914’te başlayıp 15 Ocak 1915 yılında sona eren Sarıkamış Harekâtı’nda vatanımızı düşman güçlerinin kıskacından kurtarmak için savaşan yaklaşık 90 bin askerimiz sadece düşmana karşı değil, milletimizin içerisinde bulunduğu büyük yoksullukla, son derece kötü hava şartlarıyla amansızca mücadele eden milli kahramanlarımızdır. Bu bağlamda, Sarıkamış, Türk askerinin cesaretinin tarih sayfalarına kazınan destanı olarak karşımıza çıkmaktadır.           

 Kahraman askerlerimizin cesareti bizlere de büyük sorumluluklar yüklemiştir. Bugün de bizler bu fedakârlığın bilincinde olarak onların izinde birlik ve beraberlik içerisinde vatan için her koşulda çalışmak durumundayız, bu vesileyle Sarıkamış'ta ve yurdun her köşesinde vatan için canını feda eden tüm şehitlerimize Cenab-ı Allah'tan rahmet diliyor onları, şükran ve minnetle anıyorum. Ruhları şad mekânları cennet olsun.”