BAŞKAN YAZGI VE EKİBİ GÜZELYURT İLÇESİNİ ZİYARET ETTİ

Aksaray Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, beraberindeki heyet ile birlikte Güzelyurt İlçesini ziyaret etti.

27 Eylül 2014 - 14:08 - Güncelleme: 27 Eylül 2014 - 14:13

Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, ilçe ziyaretlerini Güzelyurt’la devam etti. Güzelyurt İlçe Belediye Başkanı Ünal Demircioğlu, İlçe il genel meclisi ve belediye Meclis üyelerini de ziyaret eden Başkan Haluk Şahin Yazgı beraberindeki heyet ile ilçe meydanında halk ile bir süre sohbet ettiler.Güzelyurt Belediye Başkanı Ünal Demircioğlu, İlçelerinde turizm potansiyelinden bahsederken Turizm konusunda son yıllarda ilçeye daha güzel yatırımlar yapıldığını aktardı. İlçenin doğal yapısı korunarak sokak güzelleştirmesiyle beraber ilçede sosyal tesisleşmenin önem kazandığını artık yerli yabancı turistlerin konaklayabileceği birçok mekânın bulunduğunu söyledi.

 

Farklı kültürün bir arada olduğunu kanıtlayan Kaya camiine gittiler.

 

Güzelyurt Belediye Başkanı Ünal Demircioğlu, İlçelerini ziyarete gelen Başkan Yazgı ve beraberindeki heyeti,  yakın tarihte varlığından haberdar oldukları Kaya Camiine götürdü. Birçok medeniyete ışık tutan ve nüfus mübadelesi öncesinde Müslümanlarla, Hristiyanların bir arada yaşadığına kanıt olan kilise bölgesi yakınındaki Kaya Cami, Güzelyurt ’dabulunan tarihi yapıtların ilkleri arasında olduğunu kanıtlıyor. Başkan Demircioğlu, gerekli izinlerin alınmasıyla beraber Kaya Camiinde restore çalışmalarına başlayacaklarını söyledi.

Eski tarihi ve mimari dokusu bozulmadan ayakta kalabilen Güzelyurt’un dar sokaklarında dolaşarak geçmiş zamanlara yolculuk yapan heyete, her binanın altında bulunan kaya oyma odalarını gösteren Başkan Demircioğlu, kaya oyma odalarının günümüz insanlarınca samanlık ve depo olarak kullandığını söyledi.

Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı, Güzelyurt’un turizm potansiyelini daha fazla pay alması için her türlü yardıma hazır olduğunu belirtti. Başkan Yazgı, “Bizim için Güzelyurt, bulunmaz bir nimet gibi. Burada kilise ve camiler yanyana. Farklı kültürde de olsa insanlar burada hep birlikte beraber yaşamışlar. Buraları Ziyaret eden yerli yabancı turist sayısı fazla ancak biz farklı olarak bu ilçemizin tanıtımına yeni bir boyut kazandırmamız lazım. Mesela bu yerleşim yeri doğal bir film platosu gibi. Sadece yerleşim yeri değil görünümü de çok doğal güzellikte. Bu yörelerde birçok film ve dizi çekilebilir. Yönetmeler, senaristler bu bölgeye uyumlu birçok film yapabilir diye düşünüyorum. Festival kapsamında yapmış olduğumuz sinema günlerinin amaçlarından birtaneside bu. Hem böylece yöremizi tanıtırız hemde turizmden istediğimiz payı kolaylıkla elde edebiliriz. Bunun için el birliği yapmak ve aynı doğrultuda hareket edelim” diyerek Güzelyurt ekonomi ve turizm potansiyelinin daha üst seviyelere gelebileceği aktardı.

Başkan Yazgı ve beraberindekiler, Güzelyurt doğal ve tarihi mekanlarını gezdikten sonra ilçeden ayrıldılar.

 

333111.jpg
9151704.jpg
4862843.jpg
8573442.jpg
467940.jpg
5521366.jpg
9694420.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AKSARAY SPOR İÇİN “BİRLİK VE DAYANIŞMA YEMEĞİ” DÜZENLENİYOR
AKSARAY SPOR İÇİN “BİRLİK VE DAYANIŞMA YEMEĞİ”...
AKSARAY'DA OKULLARIN BAKIM TEMİZLİK VE ONARIMINI ESKİ YÜKÜMLÜLER YAPACAK
AKSARAY'DA OKULLARIN BAKIM TEMİZLİK VE ONARIMINI ESKİ...