GETSAM, SANAYİ-İ NEFİSE SOHBETLERİNİN ÜÇÜNCÜSÜNÜ DÜZENLEDİ

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Eğitim Fakültesi Resim Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Banu Davun, Balkanlardaki sivil Osmanlı yapılarının korunması gerektiğini, bu yapıların insanlığın ortak değeri olduğunu söyledi.

07 Kasım 2018 - 13:39

Davun, ASÜ Geleneksel Türk El Sanatları Uygulama ve Araştırma Merkezi (GETSAM) tarafından bu hafta üçüncüsü düzenlenen Sanayi-i Nefise Sohbetlerinde “Balkanlarda Yok Olup Giden Sivil Mimari Yapılar” başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. Akademik vesilelerle bölgeye yaptıkları kimi gezilerdeki izlenimlerini anlatan Banu Davun, Şaip Sipahi Konağı üzerinden durumu anlattı. İlgili konakta, yapının büyük kısmının ciddi tahribatlara uğradığını, kapıların söküldüğünü ve yerlerine farklı kapıların takıldığı kaydeden Davun, “Konağın iç bölümlerinin ve odalarının acilen restorasyona ihtiyacı olduğunu gözlemledik. Konağın alt kısmında, odaların ve pencerelerin yerleri dahi değiştirilmiş durumda. Yapının iç kısmında sadece bir pencere orijinal haliyle kalmış. Tavan dahi sökülmüş ve yerine ahşap bir malzeme döşenmiş. Bu gibi eserlerin daha dikkatli korunması ve gelecek nesillere aktarılması gerekiyor” dedi.

Etkinliğin tamamlanmasının ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Engin Deligöz, sunumları anısına Dr. Öğr. Üyesi Banu Davun’a belge, GETSAM Müdürü Öğretim Görevlisi Fatma Küçük de hediye takdiminde bulundu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MÜSİAD DOST MECLİSİ’NİN KONUĞU AKSARAY BELEDİYE BAŞKANI EVREN DİNÇER OLDU
MÜSİAD DOST MECLİSİ’NİN KONUĞU AKSARAY BELEDİYE BAŞKANI...
IHLARA VADİSİ BÖLGE İLLERİNE TANITILDI
IHLARA VADİSİ BÖLGE İLLERİNE TANITILDI