KAYIP ÇOCUKLAR BU SİSTEM İLE ARTIK ÇABUCAK BULUNACAK!

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’nda görev yapan Dr. Emre Avuçlu’nun, “GPS ile Konum Tespiti ve Gerçek Zamanlı Yüz Tanıma Yapabilen Robot” konulu çalışması, patent aldı.

07 Temmuz 2019 - 11:20

Gerekli başvuruların ardından, Türk Patent ve Marka Kurumu’nun projeyi incelediğini ve değerlendirme sürecinin yaklaşık 3,5 yıl sürdüğünü ifade eden Dr. Emre Avuçlu, geliştirdikleri robotun, birçok işlevi yapabilen donanım ve yazılım kısımlarından oluştuğunu ve hedef kişinin konumunu otomatik olarak belirleyebildiğini vurguladı. Buluşun, görüntü işleme tekniklerini kullanarak, merkezi bilgisayar ile eşzamanlı haberleşebilen bir teknikle çalıştığına değinen Avuçlu, “Dış dünyadaki koşullarda rahat bir şekilde işleyebilen sistem, kablosuz erişim teknolojileri vasıtasıyla merkezi bilgisayar ile veri iletişiminde bulunuyor. Güneş enerjisi ile şarj olabilen robot, gerektiğinde geliştirilen mobil yazılımsayesinde istenilen kişilere otomatik olarak SMS ile bildirim yapabiliyor ve GPS uydularının gönderdiği verilerin yazılım ile işlenmesi sayesinde de, istenilen kişilerin konumunu otomatik olarak bildirebiliyor” dedi.

 

Dr. Emre Avuçlu, Selçuk Üniversitesi’nden Prof. Dr. Fatih Başçiftçi’nin de içinde bulunduğu çalışmanın, doğal afetler başta olmak üzere, çeşitli şekillerde kaybolmuş kişileri bulmak gibi farklı sosyal problemlere çözüm getireceğini de kaydetti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..