Küresel Gazeteciler Konseyi Aksaray İl Temsilcisi Celil ACAR:”Basın Demokratik Hayatın Vazgeçilme Unsurudur.”

Küresel Gazeteciler Konseyi Aksaray İl Temsilcisi Celil ACAR, 24 Temmuz Basın Bayramı ve Basında Sansürün Kaldırılışının 112inci yıl dönümünü kutladı. Basın demokratik hayatın vazgeçilmez ana unsurlarından birisi olduğuna dikkat çeken Acar, “Basının üzerinden sansürün kaldırılmasının 112.inci yıldönümünü ve Basın Bayramını kutluyorum” dedi.

-
24 Temmuz 2020 - 12:42

 Küresel Gazeteciler Konseyi Aksaray İl Temsilcisi Celil ACAR, 24 Temmuz  Basın   Bayramı ve Basında Sansürün Kaldırılışının 112inci yıl dönümünü  kutladı. Basın demokratik hayatın vazgeçilmez ana unsurlarından birisi olduğuna dikkat çeken Acar, “Basının üzerinden sansürün kaldırılmasının 112.inci yıldönümünü ve Basın Bayramını kutluyorum” dedi.
   İlimizde görev yapmakta olan yazılı, görsel,sesli medya ve internet gazeteciliğinde  çalışan medya mensuplarının, 24 Temmuz Basın Bayramı ve Basında Sansürün Kaldırılışının 112.ci yıl dönümünü kutladığını belirten K.G.K. Aksaray İl Temsilcisi Celil Acar, “Basın demokratik hayatın vazgeçilmez ana unsurlarından birisidir. Basın mensubu haberi; doğru, tarafsız ve hızlı şekilde vermek, olumsuzlukları araştırarak ve kamu yararını gözeterek habercilik yapmalıdır. Toplumu ilgilendiren konu ve olaylara karşı duyarlı olmalı, toplumu bilgilendirme işlevini yerine getirirken, mesleki ilkeleri ve etik değerleri gözetmelidir. Kişilik haklarına, kişilik değerlerine, özel hayatın mahremiyetine saygı göstermelidir. Toplumu ilgilendiren; bilgilendirme, yönlendirme ve kamuoyu oluşturma gibi her konuda önemli bir görevi yerine getirmekte olan medya mensubunun, bu işlevini en iyi şekilde yerine getirilebilmesi için, basının özgür olması, etki altında kalmadan görevini yapması, önem arz etmektedir” dedi.
    Bağımsız Basın konusunda yapılması gereken çok şey olduğuna işaret eden K.G.K. Aksaray İl Temsilcisi Celil Acar, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Demokrasinin sağlıklı işleyebilmesi, düşünce ve fikir hürriyetinin toplumun her kesiminde benimsenmesinin yolu; basının önündeki, haber alma ve duyurması noktasındaki engelleri kaldırmakla mümkün olacaktır. Aynı zamanda basın çalışanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi, zor şartlarda çalışan basın mensuplarının mesleki endişe içinde olmamaları sağlanmalıdır. Aksarayımızın her konuda kalkınmasında, yapılan olumlu işlerde ve başarılı çalışmalarda, basın mensuplarının da hatırı sayılır katkıları olduğuna içtenlikle inanmaktayım.” Diyen Küresel Gazeteciler Konseyi Aksaray İl Temsilcisi Acar, sözlerini söyle tamamladı:“ Bu samimi duygu ve düşüncelerle tüm medya mensuplarının, basından sansürün kaldırılışının 112. yıl dönümünü ve 24 Temmuz Basın Bayramınızı kutlar,  sağlık ve mutluluk diler, mesleki çalışmalarınızda başarılar dilerim”. dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..