DERYA ÖZABA

DERYA ÖZABA

'nın Kaleminden...

Paralelden Arınmış, Güzelliklere Bürünmüş Bir Şehre Merhaba

22 Nisan 2016 - 11:07 - Güncelleme: 24 Nisan 2016 - 12:44

Şehirde son günlerde üst üste paralel yapılanmanın Aksaray ayağına darbeler vuruluyor. Bu gün de bu çalışmalar ile ilgili Belediye Başkanı Haluk Şahin Yazgı elinde bir sürü evrak ve belge ile basının karşısına çıktı. Paralel belasını bitirmek için son günlerde Aksaray Belediyesi tarafından yapılanları bir bir basına anlattı. Belediye, Valilik, Milli Eğitim ve Emniyet Müdürlüğü ile koordineli çalışmalarında üzerine düşeni yapmış. Paralele ait ne kadar in varsa bir bir yetki sınırlarında girmiş. Gerekli yıkımları yapmış ve para cezalarını kesmiş. Para cezalarını ödemeyen paralelci işletme ve eğitim kurumlarının bütün menkul gayri menkul ve banka hesaplarına el konulmuş. Değerli Belediye Başkanı Aksaray’da paraleli bitirmeye ant içmiş. Bu durumlara hiçbir şekilde göz yummayacağını ve yumdurmayacağını da basın toplantısında üzerine basa basa söyledi. Oysa Ak Parti de de daha önceden bu cemaatle ilişkileri olduğu, sabah namazından sonra yapılan toplantılara katıldığı herkes gibi bizim tarafımızdan da bilinen isimler vardı. Halende var! Bu isimler bu cemaat sayesinde iş hacimlerini bir hayli genişletip, bir sürü iş bağlantısı yapmışlardı. Acaba bu isimler bu cemaatle artık bir ilişkileri kalmadığını nasıl ispatladılar… Kendilerini genel merkez gözünde nasıl temize çıkardılar… Yada gerçekten kalmadı mı? Ya da aklıma takılan bir soruda; paraleli bitirmeye ant içen Belediye Başkanına paraleli Aksaray’da bitirme çabasından dolayı içten içe bir kin duyuyorlar mı? Bize hayırlısı diyerek geriden izlemek düşüyor. Lakin bu belanın kökünün kazındığını görmeyi herkes gibi bende sabırsızlıkla bekliyorum. Hadi hayırlısı.

............................................................................................

Portekiz Misali Şemsiyeli Sokak

Belediye Başkanımız basın toplantısından sonra gazetecileri büyük bir hevesle yeni dizayn ettikleri şemsiyeli sokağa götürdü. Hatta bizimle birlikte orada bir de selfie, öz Türkçesi ile öz çekim yaptı. Sokak uzaktan da fark ediliyor ve gerçekten de insanın içine çocuksu bir mutluluk veriyor görünce. Portekiz’deki meşhuuur şemsiyeli sokağı almış değerli Başkan Aksaray’a getirmiş. Çokta güzel olmuş ellerine sağlık. Buraya kadar herşey güzel. Lakin benim bu konu hakkında aklımı kurcalayan yapılan birkaç neden yapıldığını bile anlamadığım yorum. İnsanlar bir şehirde ne arıyorlar? Bir Belediye Başkanının ne yapmasını istiyorlar? Şimdiye kadar alışılmış yapılanlar sanırım insanların aklına bir şehir için sadece yol, su ve kanalizasyon yapılması gerektiği fikrini yerleştirmiş. Bazı başkanların odasından çıkmadan yaz boz tahtasına döndürdüğü kaldırımlar mı istenen? E zaten var… Kanalizasyon? Onun olmadığı yer neredeyse kalmadı… Su? İçme suyu ile ilgilide sulama suyu ile ilgilide projeler zaten onaydan geçti ve çalışmaları başladı. Sokaklar temizleniyor… Çöp varilleri şehirde hem görüntüyü bozmayacak şekilde, hem de koku yapmayacak şekilde kaldırımların altına gömüldü, belli saatlerde personeller o çöp varillerini açıp boşaltıyor. İlin bilinilir ve tanılınır olması için ise göreve geldiği ilk günden itibaren Başkan yazgı gerek festivaller, gerek Somuncu Baba filmi ile baya bir mesafeyol kaydetti … E belki bilmiyorsunuz lakin bu bölgeye gelen turistleri Aksaray’a sokmak için ve burada vakit geçirmelerini, para harcamalarını sağlamak içinde bir şeyler de yapılması gerek. Sizler nasıl tatile yada geziye gideceğinizde farklı, renkli ve görselliği olan yerleri tercih ediyorsanız turistlerde öyle. Kuru Aksaray’a neden gelsinler? Geçerken de olsa neden uğrasınlar. Turizm de bu il için bir gelir kapısı olabilir. Olmalıdır! O yüzdendir ki Başkanın yapmaya başladığı görsel çalışmaları ben takdirle karşılıyorum. Ha başka yapılmasını istediğim bir şey varsa bunu da Sayın Yazgı ile paylaşıyorum. Ben gazeteci olduğum için onunla paylaşabiliyorum DEMEDİM! Şimdiye kadar Halkın içinde bu kadar gezen bir başkan daha görmedi Aksaray. Siz nasıl çocuklarınızın güzel evlerde yaşaması için elinizden geleni yapıyorsunuz, Başkan da sizin güzel bir çevrede yaşamanız için elinden geleni yapıyor.  Sizde yapılanları takdir edip yapılmasını istediklerinizi Başkan ve ekibine iletebilirsiniz. Belediyemizin herkesin görüş ve önerilerine kapısı açık. Bilin ki Aksaray’ lılar olarak bu konuda aslında çok şanslısınız.

Hoşça Kalın, Hayattan Hoşnut Kalın

Derya Özaba

DİKKAT: Yayınlanan Makale, Yorum ve Yazılardan yazarları Sorumludur ve Yazılar Yazan kişilerin görüş ve düşüncesidir. Haber sitemiz bu yazılardan dolayı Sorumlu tutulamaz. narkotik banner'' width=

Son Yazılar