MEDYA Dr

MEDYA Dr

'nun Kaleminden

BU BELEDİYE ..

08 Ekim 2014 - 17:43 - Güncelleme: 19 Mart 2015 - 09:01

2014 Mart ayında göreve gelen yeni Aksaray Belediye yönetimi, çalışmalara hızlı başladı. Elbette biz ulusal medyanın yanı sıra tarih ve kültür çalışmalarından söz ediyoruz.

Güven Bey, Belediye Kültür İşlerinden sorumlu Başkan Yardımcısı konumunda. Kendileri Aksaray eğitim camiasının içinden geliyor ve şehrimiz tarafından biliniyor. Güven Beyle tanışma fırsatı bulduk. Hedefleri var. En önemlisi ise tavsiye ve eleştirilere açık bir profil. Haluk Başkan’ın doğru bir seçim yaptığını düşünüyoruz.

Belediye bünyesinde geçtiğimiz aylarda bir Somuncu Baba Paneli gerçekleşmişti. Aksaray için belirlenen yeni logo da Belediye Kültür Dairesinin bir icraatı. Son derece asil olan söz konusu logonun Aksaray’a yakıştığını düşünüyoruz. Ramazan etkinlikleri ve Aksaray Ihlara Festivali ise son derece yoğun geçti. Konserler, konferanslar derken belki de en göze çarpanı, Aksaray Ihlara Festivali Klasik Otomobil Yarışması oldu. Aksaray Belediyesinin, birincisi gerçekleşen mevzu bahis yarışmada ulusal medyayı hedeflemesi, bu etkinliğin kıymetini arttırıyor. Gerçekten belediye, sitesinde ve sosyal medyada yaptığı duyurularında, Klasik Otomobil Yarışması ile ulusal medyada ses getirmek düşüncesini ilan etmişlerdi. Bu ilan, büyük bir değişimi ilan ediyor aslında. Medya Dr’nin hep üzerinde durduğu gibi, şehrimizin ulusal medya yönü eksik ve Aksaray’ın bir ulusal medya vizyonu olmalı. Haluk Başkan’ın bu vizyona sahip olduğunu, icraatlarından anlamaya başladık. Nitekim az yukarıda geçtiği üzere, Aksaray Belediyesinin sosyal medyayı da yaygın olarak kullanmaya başladığını görüyoruz. Belediyenin Face paylaşımları her gün önümüze düşüyor.

 Öte yandan Aksaray’ın bir yerel kanalı uydudan yayına başladı. Uyduda Aksaray Art olarak görülen kanal, Aksaray’ın bir ulusal sorununa çözüm getirirken gurbetteki Aksaraylılara sevinç yaşattı. Belediyenin de bu hamlede fonksiyonu bulunmaktadır.

Aksaray, 16-19 Ekim 2014 yılları arasında gerçekleşecek olan İstanbul Feshane Aksaray Tanıtım Günleri’ne hazırlanıyor. Aksaray Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün yanı sıra Aksaray Belediyesi ve sivil toplum örgütlerinin organize ettiği söz konusu tanıtım günleri için İstanbul Aksaraylılara büyük görev düşüyor. Bu esnada İstanbul’daki sekiz Aksaraylı derneğin, Yaşar Avcu başkanlığında Aksaray Gönüllüleri platformu adı altında toplandığını, kendisinden öğrendik. Gerçekten önemli bir gelişme. Adı geçen platformun İstanbul’da yaşayan Aksaraylıların cep telefonu gibi iletişim yollarını topladığını ve Aksaray’a dair etkinliklerde toplu bilgilendirme yapma yoluna gittiğini biliyoruz. Bunun yanı sıra İstanbul yerel basınında ve ulusal basının yerel eklerinde, Feshane Aksaray Tanıtım Günlerinin haberinin çıkması çok önemli. Bu haberler, Ekim ayı boyunca düzenli aralıklarla yayınlanmalı. İşte bu konuda da İstanbul’da yaşayan Aksaraylılara ve Aksarayseverlere vazife düşüyor. Bildiğimiz gibi geçen sene gerçekleşen Ankara AKM Aksaray Tanıtım Günlerinden önce, Ankara basınında sadece iki haber çıkmış ve Ankara’da yaşayan pek çok Aksaraylı, söz konusu etkinlikten haberdar olmadıklarını tarafımıza ifade etmişlerdi. Evet, Turizm Müdürlüğü ve Belediye bu etkinlikleri organize ediyor ancak Ankara ve İstanbul’da bulunan Aksaray sivil toplumunun da bu organizasyonların içinde yer alması gerekiyor. Yoksa hedefe tam olarak ulaşılamıyor.

Belediyemiz ile ASÜ’nün kapsamlı bir sempozyum hazırlığı içinde olduğu bilgisi kulaklarımıza geldi. Heyecanla bekliyoruz.

Yine belediye bünyesinde bir basın yayın bürosunun şekillendirildiğini öğrendik. Ancak bu büro, sadece Aksaray’da ve sadece başkanı takip etmekle sorumlu olmayacak. Bir ulusal vizyonu olacak; Aksaray’ın ulusal medyada daha çok yer alması için kafa yoracak ve hamle yapacak. Başka türlü nasıl marka olunabilir zira!?..

 Hasılı, bu belediye farklı..

Vesselam..

narkotik banner'' width=

Son Yazılar