-

Banyo Dolabı Alırken ve Montajlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Banyo Dolabı Alırken ve Montajlarken Nelere Dikkat Edilmeli?
26 Temmuz 2022 - 10:20
Banyo dolabı, banyolarda hem fonksiyonel bir kullanım alanı sunuyor hem de dekoratif olarak şık bir öğe olarak ön plana çıkıyor. Peki banyo dolabı satın alırken nelere dikkat edilmeli? Dolap satın alma ve montajını yapma sürecinde bilinmesi gerekenlere bakalım.

Banyo dolabı seçimi, bir banyoda yer alan diğer öğelere göre kimi zaman geri planda bırakılabiliyor. Buna karşın banyo dolabı, ön planda bir mobilya olması ve günlük yaşam içinde her gün kullanılan bir alan olması nedeniyle önemli. Banyo dolabı satın alma sürecinde dikkat edilmesi gereken nokta var. Model ve özellikler, tasarım detayları ve diğer detaylar banyo dolaplarında önemli.

Banyo dolabı seçimi: Banyo ile uygun ebatta bir model tercih edilmeli

Evin tüm alanlarında, kullanım alanı ile uygun genişlikte bir mobilya önemli. Banyo dolabında da, seçim yaparken banyo alanı ile uygun bir model seçmek ilk adım. Küçük bir banyoda, geniş bir banyo dolabı tercih etmek, modelin tasarımı şık olsa dahi kullanım alanını daraltacağı için hoş bir deneyim yaratmaz. Geniş bir banyoda ise, çok küçük duran bir banyo dolabı tercih edilmemeli. Banyoların, evlerde genellikle en küçük alana sahip bölge olması nedeniyle dolabın boyutunun önemi daha da fazla.

Banyo dolabı ölçülerine bakıldığında genel olarak geniş bir aralık söz konusu. Banyo dolaplarında, 120 santimetreye kadar modeller değişebiliyor. Bununla birlikte, aynalı ya da aynasız modeller de banyo dolaplarında fark yaratabiliyor.

Banyo dolabında ayna olmalı mı?

Banyo dolabı modellerinde, aynalı seçenekler ön plana çıkıyor. Banyoda, hem kişisel temizlik ve bakımda kullanmak için hem de şık bir görüntü ortaya koymak adına aynalı banyo dolapları tercih edilebiliyor. Banyo dolaplarının bir kısmında aynalar kendinden mevcut. Buna ek olarak bazen, iki farklı modül şeklinde dolap ve banyolar ayrı olarak da tercih edilebiliyor. Banyolarda, dolabın üzerinde ayrı bir öğe şeklinde yer alan aynalar, çok şık bir görünüm sunabiliyor.

Banyo dolabı tercihinde dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da tabii ki genel dekoratif yapı ile uyumlu bir model tercih etmek. Banyodaki karo ve seramikler, halılar ve duvarın rengi dolap seçiminde önemli.

Banyo dolabı montajında nelere dikkat edilmeli?

Banyo dolabına, banyoda iyi bir şekilde yer vermek adına banyo dolabının montajına da dikkat edilmesi gerekiyor. Kullanımla ilgili bir sorun yaşamamak adına, banyo dolabının montajı oldukça önemli. Peki banyo dolabında montaj konusunda nelere dikkat edilmeli?

İlk olarak, banyo dolabının montajının yapılacağı duvarın, dolap için düz ve uygun olması çok önemli. Dolap montaj için çıkarıldıktan sonra, montajın ilk adımı üst dolabın montajını yapmak. İlk önce alt dolap monte edildiğinde üst dolabın montajı esnasında bir zarar görme durumu söz konusu olabilir. Dolaplar montaj için hazır hale geldikten sonra askı mekanizmasının parçaları vida ile sabitlenir ve dolap, uygun bir şekilde duvara monte edilir. Yer ve tavanla kalacak mesafe, banyo dolabının ve banyonun durumuna, ürün kutusu içinde yazan bilgilere göre hesaplanabilir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum