-

ENGELSİZ YAŞAM FUARI VE FARKINDALIK ZİRVESİ'NİN 12'NCİSİ DÜZENLENİYOR

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ev sahipliğinde, Türkiye Beyazay Derneği ve Darülaceze Başkanlığı yönetiminde, 10 Bakanlık, TOBB ve KOSGEB destekleriyle The İstanbul Expo tarafından düzenlenen “Engelsiz Yaşam Fuarı ve Farkındalık Zirvesi”, bu yıl 12. kez gerçekleştirilecek.

ENGELSİZ YAŞAM FUARI VE FARKINDALIK ZİRVESİ'NİN 12'NCİSİ DÜZENLENİYOR
01 Aralık 2022 - 11:05
1-4 Aralık 2022 tarihleri arasında İstanbul Fuar Merkezi'nde gerçekleştirilecek fuarımız, Türkiye’de ilk, dünyada ise 6. fuar olma özelliğini taşıyor. Ulusal ve uluslararası birçok etkinliğin de yer aldığı fuarımızda bakanlıklarımız, belediyelerimiz, valiliklerimiz, üniversitelerimiz, kamu kurum ve kuruluşlarımız, STK’larımız ve engellilik alanında hizmet sunan özel sektör kuruluşları yer alacak. İfade edilen kurum, kuruluş ve özel sektör temsilcileri, katılımcılara hem sundukları hizmetleri anlatma imkânı bulacak hem de engellilik alanındaki teknolojik gelişmeleri aktarma fırsatı bulacaklar.

Programın ilk günü, The İstanbul Expo Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ahmet İBİL, Beyazay Genel Başkanı Sn. Lokman AYVA ve Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanımız Sn. Derya YANIK hanımefendinin açılış konuşmalarıyla başlayacak ve sonrasında ise katılımcılar, “Bakım ve Rehabilitasyon” ve “Satın Alma Detay ve Kriterleri” başlıklarında iki ayrı panelde alanlarında uzman kişileri ve akademisyenleri dinleme fırsatı bulacak.

Programın ikinci günü (2 Aralık Cuma), Genel Başkanımız Sn. Lokman AYVA’nın da başrolünü fiziksel engelli ve işitme engelli iki kişiyle paylaştığı “Maceraya Engel Yok” adlı belgeselin Gala’sı, Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da katılımlarıyla izleyiciyle buluşacak. TRT Belgesel ve ETKA Ajans işbirliğinde çekimleri yapılan belgeselimiz 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde ise TRT Belgesel ekranlarından seyirciye ulaşacak. Görme, bedensel ve işitme engelli 3 başrolün birlikte maceraya meydan okuduğu belgeselimiz, içerik açısından işaret dili tercümanına ihtiyaç duymadan işitme engelli vatandaşlarımızın anlayabileceği düzeyde ve aynı zamanda görme engelli vatandaşlarımız da tasvire ihtiyaç duymadan anlayabilecekleri şekilde hazırlanmıştır. Bu hususlar itibariyle belgeselimiz ülkemizde ve dünyada benzersiz bir belgesel olma özelliğine sahiptir.
Programın devamında Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN, hem fuar ile ilgili konuşmalarını yapacak hem de “Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı”nı tüm kamuoyuna ilan edeceklerdir. Türkiye Yüzyılı vizyonu kapsamında büyük öneme sahip Engelli Hakları Ulusal Eylem Planı’nın, Beyazay’ın organizasyonunda deklare ediliyor olmasının Beyazay ailesi olarak haklı gururunu yaşıyoruz.


Sunumlar, paneller, söyleşiler, video gösterimleri, konser ve daha bir çok etkinliğin gerçekleştirileceği fuarımıza tüm halkımız davetlidir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum