-

Farsça tercüme hizmeti

Farsça tercüme hizmeti
11 Kasım 2021 - 15:13
Farsça antik Pers topluluğunun konuştuğu dilden türemiş olup Hint-Avrupa dil ailesinin bir alt ailesi olan Hint-İran ailesinin bir parçasıdır. İran, Afganistan ve Tacikistan’ın resmi dili olmakla beraber; Özbekistan, Basra körfezi ülkeleri, Hindistan ve Pakistan’da da yaygın bir dildir. Yaklaşık olarak 100 milyondan fazla kişinin ana dilidir. Farsça yüzlerce yıl özellikle Orta Asya ve Türk dillerine oldukça fazla nüfus ederken Arap ve Mezopotamya dilleri de Farsça’ya nüfus etmiştir. Bu diller arasında önemli bir etkileşim sağlandığını göstererek özellikle Farsça’nın anlam yönünden zengin bir dil olduğunu açığa çıkartır. İnsanların iletişim başta olmak üzere anlam zenginliği içerisinde kaybolmaması için Farsça tercüme hizmeti verilmektedir.

Farsça Dilinin Özellikleri

Farsça, özellikle farklı dil ve kültürler ile etkileşime geçen bir dil olduğundan zor ancak özenli bir dil olarak kabul edilir. Çünkü dil, anlam ve yapı bakımından oldukça zengin bir dildir. Bu nedenle özellikle Farsça tercüme projelerinde detaylı çalışma prensibine ihtiyaç duymaktadır. Farsça tercüme çalışmaları ise bilimsel kaynaklardan edebi eserlere, teknik terimlerden tıbbi buluşlara kadar oldukça çeşitlidir. Çünkü geçmiş yıllarda Farsça dilinde yapılan çalışmalardan dolayı dil, bilim dili olma yolunda önemli adımlar atmıştır. Bu nedenle günümüzde o kaynakların farklı dillere en iyi şekilde çevrilmesi Farsça tercüme hizmetleriyle sağlanmaktadır.

Farsça-Türkçe Çeviri

Ülkemizde de Farsça tercüme pek çok alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Farsça Türkçe çeviri, Selçuklular ile başlayan ve Osmanlı ile zirvelere çıkan bir hizmettir. Çünkü Farsça merakı o dönemler de Anadolu da yazılan pek çok eseri anlamak ve sınır komşumuz olan İran ile ticari ilişkilerin kurulabilmesi için oldukça önemli olmuştur. Günümüzde hala; politika, ticaret, bilim, edebiyat ve kültür alanlarında Farsça tercüme yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum