-

Lazer Kesim Üniteleri

Plazma kesim üniteleri ve lazer yöntemleri birbirlerine oldukça benzemektedirler. Sadece kullanım alanlarında ufak tefek ayrıntılar mevcuttur.

Lazer Kesim Üniteleri
25 Temmuz 2022 - 17:14
Plazma kesim üniteleri ve lazer yöntemleri birbirlerine oldukça benzemektedirler. Sadece kullanım alanlarında ufak tefek ayrıntılar mevcuttur. Örneğin plazma kesim makinesi daha yüksek toleransın izin verildiği alanlarda kullanılmakta olup lazer sistemleri ise yüksek kalite özellikleri göstermektedir. Metal sac işleme yöntemlerinde sıkça bu ünitelerden faydalanılmaktadır. Birçok farklı sektörden gelen taleplere yönelik hizmet bu alanlarda sağlanmaktadır. Plazma ve lazer üniteleri önceki yazılarda da bahsedildiği gibi sac metal ürünlerin kesilmesinde kullanılmaktadırlar. Bir nozul sayesinde uygun sıcaklık ve basınç altında kesme işlemi gerçekleşmektedir. Uygun programlar vasıtası ile sac metalde uygulanacak kesim işlemleri en az artık verecek şekilde imal edilirler. Bu anlamda fazlalık ve atık ürün ne kadar az elde edilir ise kâr oranı ise o kadar artırılmaktadır.
 

Lazer Kesim Sistemleri

Yüksek mukavemet bir makine imal edilecekken dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Makineler günlük şartlar da çalışırken çok yüksek derecede gerilmelere maruz kalmaktadırlar. Bu gerilmeleri karşılayabilmeleri onlarda istenen en önemli fiziksel kriterlerdendir. Mukavim olmayan makineler çabuk aşınmakta ve görevini yerine getiremeyecek hâle gelebilmektedirler. Bu sebeple tasarım yapılırken mukavemet özellikleri göz önünde bulundurulmaktadır. MVD Makine üretmiş olduğu makinelerde çelik konstrüksiyonlar kullanmakta olup simülasyonlar ile gerekli analizleri gerçekleştirmektedir. Gerekli mukavemet simülasyonları gerçekleştirildikten sonra imalat işlemlerine başlanılmaktadır. Gövde tasarımlarında mukavemetin önemi bu şekilde özetlenebilmektedir.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum