-

Lazer kesim

Lazer kesim
01 Ekim 2022 - 15:00
Hassas kesim işlemleri için kullanılan lazer kesim makineleri ile metal, kağıt veya karton gibi malzemeler kolay bir şekilde kesilebilirler. Bilindiği gibi bu tarz kesim işlemleri için birçok farklı teknik veya makine kullanılabilir. Ancak bunların birçoğu kesim sırasında iz veya çapak bırakmaktadırlar. Gelişen teknoloji ile ortaya çıkan en kaliteli kesim tekniklerinden biri olan lazer kesim sayesinde artık her alanda daha düzgün kesimler yapılabiliyor. Bu kesim tekniği birçok farklı alanda kullanıldığı gibi aynı zamanda kullanım alanları da her geçen gün yayılmaktadır. Özellikle endüstriyel alanda çok yaygın olarak kullanılan lazer kesim işlemleri sıfır hata ve pürüzsüzlük gereken yerlerde işlerin çok daha kolay olmasını sağlamaktadır.
Bilgisayar kontrollü lazer kesim makinelerinde lazer ucu otomatik olarak odaklanır ve kesim işlemleri tam de istenen yerden yapılır. Bu sayede ortaya kesim yeri belli olmayan ve pürüzsüz kesimler çıkar. Bu kesim işlemlerin de lazer ışını çok güçlü olabildiği için doğal olarak kesilmesi zor olan malzemeleri dahi kesebilir. Bunun için lazer ışını mutlaka kesilecek noktaya dik bir şekilde yansıtılmalıdır. Lazer ışığının kesme işlemini yapabilmesi için yardımcı gaz adı verilen bir malzeme de kullanılır. Hem ışın hem de gaz bir araya gelerek odaklandıkları bölgeyi eritip kaliteli bir kesme işlemi yaparlar. Lazer kesim işlemlerinde ki bu yüksek kalite sebebi ile kullanım alanı her geçen gün artmaktadır.

Lazer Kesim Makinası

Günümüzde birçok farklı alanda kullanılan lazer kesim işlemleri için kullanılan lazer kesim makinesi özel bir teknolojiye sahiptir. Bu makinelerle ahşap, metal, kağıt veya karton gibi birçok farklı malzemenin kesim işlemleri yapılabilir. Malzemeleri kesmek veya üzerlerinde desen oluşturmak gibi amaçlar ile kullanılabilen bu makineler ile endüstriyel işlemler yapılabildiği gibi aynı zamanda kişisel işlemler de yapılabilir. Çok büyük işler için kullanılabilen lazer makineleri ile kalın metallerin kesilmesi sağlanabilir. Aynı zamanda çok küçük kişiler işlemler de yine bu makineler ile yapılabilir. Örneğin süs eşyaları yapmak, ahşap veya kumaş malzemelerin üzerine desenler çizmek gibi işlemler de lazer kesim makinası ile yapılabilecek işlemler arasında yer alır.
Farklı özellikler ve farklı ebatlar ile üretilebilen bu makineler kimi zaman profesyonel üretim alanlarında kullanılabilirken kimi zaman ise kişisel kullanım amacı ile de tercih edilebilirler. Kullanım alanı her geçen gün artan bu makineler teknolojini de gelişmesi ile yeni yetenekler kazanmaktadırlar. Hem kesim kalitelerinin artması hem de daha çok malzeme çeşidinin kesilmeye başlanması sebebi ile doğal olarak bu makinelere olan ilginin sürekli olarak artmasını sağlamaktadır. İleri teknoloji ürünü makineler oldukları için doğal olarak bu makineleri kullanan kişilerin her detaya hakim olmaları gerekir. Sizde lazer kesim işlemleri yaptırmak veya lazer kesim makinesi temin etmek isterseniz her zaman sanayiden.com aracılığı ile istediğiniz amaca ulaşabilirsiniz. 

 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hamdi Çelik
    7 ay önce
    Yazınızı çok beğendim ben laze..Yazınızı çok beğendim ben lazer kesim makinasını bir tanıtım videosunda görmüştüm ........