-

Nematod Nedir?

Nematod Nedir?
25 Nisan 2022 - 10:18
Toprakta, suda ve çürümekte olan organik maddelerde yaşayan ve bitkilerin çeşitli besinlerinden faydalanan zararlı canlılara nematod denmektedir. Nematodlar genel olarak renksiz ve saydam yapıdadır. Uygun olmayan koşullarda bile yaşamlarını sürdürebilirler. Bitkilerin köklerine saldırarak, bitkinin su ve topraktan besin almasını engeller. Toprak sıcaklığı 15 °C’nin üzerine çıktığında onlar için verimli ortam oluşmuş oluyor. Bu da verimde ciddi bir düşüşe neden olur.

Nematodların Sınıflandırılması

Genellikle nematod bitkilerde beslenme şekillerine göre gruplara ayrılır. İç parazit nematodlar; bitki dokularının içlerinde gelişimlerini tamamlarlar. Doku içine yumurta bırakırlar. Bitki köklerinde yaşayanlar fazladır. Bazı türleri de sap, yaprak, gövde, çiçek gibi bitkinin çeşitli yerlerinde yaşar ve beslenirler. Yarı iç parazit nematodlar; bu gruptaki nematodlar başlarını bitkinin kök ve kökçüklerine sokarak beslenirler. Bu şekilde yaşamlarını sürdürüp bitkiye zarar verirler.

Vücutları dışarda olduğu için yumurtalarını bitki dışına bırakırlar. Dış parazit nematodlar; bu grupta yer alan nematod, bitkilerin kök veya kökçüklerine girmez. Sadece iğne benzeri yapısını bitki köklerine sokar ve bu şekilde beslenir. Sizler de https://www.hortiturkey.com/zirai-mucadele/kok-ur-nematodlari adresinden inceleyebilirsiniz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum