-

TCMB Başkan değişimi sonrasında TL varlıklarda sert satışlar görüldü

TCMB'de yaşanan başkan değişiminin ardından yurt içi piyasalarda satış baskısının ve volatilitenin artış kaydettiği görülüyor.

TCMB Başkan değişimi sonrasında TL varlıklarda sert satışlar görüldü
23 Mart 2021 - 09:45

Piyasa Gündemi

TCMB'de yaşanan başkan değişiminin ardından yurt içi piyasalarda satış baskısının ve volatilitenin artış kaydettiği görülüyor. Önümüzdeki süreçte ekonomi yönetiminden gelebilecek açıklamalar yakından izlenecek olup, artış kaydeden volatiliteye karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Küresel çapta ise enflasyon endişeleri gündemdeki yerini korurken, Fed Başkanı Powell toparlanmanın güç kazandığını ancak tamamlanmaktan çok uzak olduğunu ifade etti.

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    17:00 ABD – Yeni Konut Satışları Önem: Yüksek
•    19:00 ABD – Fed Başkanı Powell Konuşması Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Küresel çapta gündemde kalmaya devam eden enflasyon endişeleri hisse piyasaları üzerinde risk unsuru olarak izlenirken, dün hisse piyasalarında dalgalı bir fiyatlama etkili oldu. TCMB'deki başkan değişiminin ardından TL varlıklar genelinde sert satışlar etkili oldu. BIST-100 Endeksi günü %9,79'luk düşüşle 1.379,25 puandan tamamladı. ABD borsaları günü yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif satıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak kırmızı bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,90 – 7,95 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:30 itibariyle 7,86'lı seviyelerden işlem görmekte. Dünkü sert satışları dikkate aldığımızda BIST- 100 Endeksi'nin güne volatil bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Borsa İstanbul dün tarihi günlerinden birini yaşadı.  Endekste sınırlı sayıdaki şirket dışında hisseler gün içinde uzun bir süre taban fiyattan işlem görerek günü de taban seviyelerden tamamladılar. Volatilitenin ve hisse bazlı ayrışmaların oldukça yüksek seyretmesini beklediğimiz endekste yukarıda 1.410 aşağıda 1.290 gibi oldukça geniş marjda yer alan iki seviyeyi takip edeceğiz. Endekste kısa vadeli teknik seviyelerin önemini kaybettiğini düşünüyoruz. Dünkü panik satışların ardından bugün hisse bazlı ayrışmaların yaşanabileceğini ve bu ayrışmaların da dalgalı bir görüneme neden olacağını düşünüyoruz.  BIST 50 endeksinde bugün geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının (up-tick rule) uygulanması kararlaştırılmıştır.

 

Gedik Yatırım
Hibya Haber AjansıYORUMLAR

  • 0 Yorum