AKGÜN VE AKKUŞ DAN MÜSİAD'A ZİYARET

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Bilal Akgün ile Çalışma ve İŞKUR Müdürü Mahmut Akkuş, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği MÜSİAD Aksaray Şubesini ziyaret ettiler.

-
30 Ocak 2019 - 10:27

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği MÜSİAD Aksaray Başkanı Eyup Dağdaş Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Bilal Akgün ile Çalışma ve İŞKUR Müdürü Mahmut Akkuş'u MÜSİAD Aksaray Başkanlık makamında konuk etti.

 

SGK İl Müdürü Bilal Akgün; Yeniden yapılandırılan Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim borçları için yapılandırma süresinin uzatıldığını. 7143 sayılı kanuna göre SGK'ya olan sigorta prim borçlarını yapılandırmak için müracaat ettiği halde peşin ödeme veya borç taksitlerini süresinde ödeyemeyen ve bu nedenle yapılandırmaları bozulanlara 28 Şubat’a ödeme yapmaları halinde yapılandırma haklarının deva edeceğini belirterek. Borçların yapılandırılmasıyla kanun gereği uygulanan gecikme zammı ve cezası yerine Yıllık ÜFE’ye göre güncellenen borcun peşin veya iki ayda bir taksitler halinde ödenebildiğini hatırlatarak yapılandırmanın bozulmasına sebep olan süresinde ödenmemiş taksit/peşin ödeme tutarlarının geç ödeme zammı ile 28 Şubat kadar ödenebileceğini hatırlattı.

 

İŞKUR İl Müdürü Mahmut Akkuş; Ücret Garanti Fonu,İşsizlik Ödeneği, İstihdamın Korunmasına Yönelik Aktif İş Gücü, Programlar ve İŞKUR Teşvikleri yanı sıra Genel ekonomik, sektör el, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde.İşyerinde üç ayı aşmamak üzere (Cumhurbaşkanı kararı ile 6 aya kadar uzatılabilir.) Sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan Kısa Çalışma Ödeneği hakkında bilgi aktarımında bulundu.

 

Ziyaret sonunda Başkan Dağdaş, MÜSİAD Aksaray üyelerimizin, SGK ve İŞKUR Müdürlerimizin katılımıyla en kısa zamanda Dost Meclisi ve Bilgilendirme Toplantısı düzenleneceğini belirterek karşılıklı fikir alışverişlerinin yapıldığı ziyaret için Akgün ve Akkuş'a teşekkür etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..