AKSARAY'DA DERİ KANSERİNDEN KORUNMA AMAÇLI ÜCRETSİZ 'BEN TARAMASI' YAPILDI

Türk Dermatoloji Derneği ve Euromelanom iş birliği ile Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde uygulanan ‘Ücretsiz Ben Taraması´ gerçekleşti. Avrupalı dermatologlar tarafından, deri kanserlerinde korunma ve erken tanının önemini vurgulamak amacıyla oluşturulan Euromelanom projesi kapsamında, projenin Türkiye ayağını yürüten Türk Dermatoloji Derneğince 20- 31 Mayıs tarihlerinde 22 ilde, 36 merkezde ücretsiz ben taraması yapılmaktadır.

-
22 Mayıs 2019 - 12:04

 Türk Dermatoloji Derneği Başkanı ve Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cildiye Doktoru Prof. Dr. Emel Erdal Çalıkoğlu, Türkiye´nin 2013 yılından itibaren her yıl mayıs ayı içinde düzenlenen bu projede yer aldığını ve Kampanya kapsamında gönüllü dermatologların 20 Mayıs -31 Mayıs tarihleri arasında 22 ilimizde hizmet veren 36 hastanede ücretsiz ben taraması yapacak.” dedi. Benlerin teşhisi konusunda bilgi aktaran Prof. Dr. Çalıkoğlu “Biz burada büyüyen, simetrisi bozulmuş, renk bütünlüğü olmayan benlere dikkat edeceğiz. Bazen çok sayıda beni olan insanlar bunu fark edemeyebiliyor. Diğer benlere göre simetrisi bozuk, renginde bozukluk olan, hızlı büyüyen değişik benleri dermatoskopi cihazı ile yakalamaya çalışıyoruz. Çünkü bu formdaki benler ileride kansere yani melanoma dönüşebilirler. Yani benler arasındaki çirkin ördek yavrusunu arıyoruz.” dedi.

        Erken teşhisin hayat kurtardığına da işaret eden Çalıkoğlu, bu yıl 22 ilde, 36 merkezde yürütülecek projenin, bundan sonra her yıl Tüm Türkiye´de yürütülmesi için faaliyetlerini sürdüreceklerini de kaydetti.

       Aksaray Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi´nde yapılan ‘Ücretsiz Ben Taraması´ uygulaması için farkındalık çalışmaları adına ‘Deri Kanserine Savaş´ ‘İlk larak beynimizde başlar´ sloganlarını taşıyan tshirtler kullanıldı ve bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.  Vatandaşların ücetsiz ‘Ben Taraması´ uygulamasına ilgi gösterdiği gözlemlendi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..