AKSARAY GENELİNDE 2020 YILI ARPA HASADI BAŞLADI

Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimin sağladığı Aksaray’da 2020 yılı hasat dönemi başladı. Üreticiler ektikleri ürünleri hasat etmek için tarlalara inerken, altın sarısı arpalar tarım arazilerinde görsel bir şölen oluşturdu.

-
17 Haziran 2020 - 11:08

Tarlalarda rengiyle görsel şölen oluşturan arpaların hasadı başladı

Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimin sağladığı Aksaray’da 2020 yılı hasat dönemi başladı. Üreticiler ektikleri ürünleri hasat etmek için tarlalara inerken, altın sarısı arpalar tarım arazilerinde görsel bir şölen oluşturdu.


Tarımsal üretimde Türkiye’de ilk 10 il arasında yer alan Aksaray’da Belediye Başkanı Evren Dinçer, Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak ve Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav 2020 yılının ilk hasadını gerçekleştirdi. Heyet, biçerdövere binerek ilk mahsulü tarladan toplarken, bu yıl ki rekoltenin yüksek olması bekleniyor. 


Hasat sezonun açılışında bir açıklama yapan Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak, korona virüs tedbirlerine dikkat çekerek, “Ülkemize, çiftçimize hayırlı ve bereketli olsun. Ülkeyi ve dünyayı saran bir hastalık var. Korona virüsü. Son günlerde ikinci dalganın geleceği söyleniyor. Çiftçilerimizin ürettikleri ürünlerin harmandan kalmaması, tarlada kalmaması için tarlalarında çalışmalarını istiyoruz. İşleri olmadıkça şehre gelmesinler. İnşallah ülkemiz bu zor günleri, zor süreci de atlatacağına ben inanıyorum. 2020 yılının hasadı bereketli, hayırlı ve kazasız belasız olsun” dedi.


Hasat sezonuna katılarak üreticilere destek veren Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer ise, “Bereketli bir dönem, sezon olmasını tabi ki temenni ediyoruz. Aksaray’ımız tarımda ve hayvancılıkta ülkemizde ön sıralarda yer alan illerimiz arasında. Özellikle tarımsal ürünlerin birçoğunda Türkiye’de ilk 5’te yer alan ürünlerimiz bulunmakta. Bu yıl da inşallah hasat döneminin bitiminde aynı performansı biz şehrimizin göstereceğini umut ediyoruz” şeklinde konuştu.


Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Saklav da Aksaray’ın tarımsal üretimde Türkiye genelinde ön sıralarda yer aldığını ifade ederek, “İlimizde arpa hasat dönemi başladı. Bilindiği üzere ilimiz tarımsal üretimde Türkiye’de ilk 10 il içerisinde yer almakta. Arpada da yaklaşık 800 bin dekarda arpa üretimi yapıyoruz ve Türkiye’de 8. sıradayız. İnşallah bu sene de yağışlarla birlikte rekolte iyi durumda. Dolu hasarına rağmen inşallah bu aradaki mesafeyi kapatacak diye düşünüyoruz. Biz çiftçilerimize ürettikleri için teşekkür ediyoruz. İnşallah daha iyi ürünlere, daha iyi verimlerde buluşmak dileğiyle” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..