AKSARAY İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN EKİM AYI MEME KANSERİ FARKINDALIK ETKİNLİKLERİ

Kanser; dünya genelinde önemli bir sağlık sorunu olmakla beraber, toplumlarda önemli bir sosyo-ekonomik yüke, maddi ve manevi kayıplara yol açmaktadır.

-
17 Ekim 2019 - 13:06

Kanser; dünya genelinde önemli bir sağlık sorunu olmakla beraber, toplumlarda önemli bir sosyo-ekonomik yüke, maddi ve manevi kayıplara yol açmaktadır. Kanserle mücadelede en etkili yollardan birisi, kansere sebep olan etkenlerden kaçınılması ve diğeri de hastalığın erken teşhis edilmesidir. Hastalığın erken teşhisi amacıyla toplum tabanlı kanser tarama programları yapılmaktadır. Tarama programı uygulanacak olan kanserlerde, erken evrede tanı sağlanarak bu kanserlere bağlı morbidite (görülme sıklığı) ve mortalite (ölüm hızı) oranları düşürülecek ve erken tanı- tedavi sayesinde sağlık harcamaları azaltılacaktır. Kanser tarama programlarında hedefimiz, taranabilir her üç kanser türünde de (meme, serviks, kolorektal) Avrupa Birliği Kalite Standartlarına uygun ve birinci basamakta yürütülen tarama programlarının gerçekleştirilmesidir.

Meme kanseri, ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanserdir. Erken evrede tespit edilmesi mümkün olan bu kanser ile mücadelede, toplumun bilgilendirilip, bilinçlendirilmesi önemlidir. Bu amaçla 2004 yılından beri “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” yurt genelinde düzenlenmektedir.

  Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri "Erken teşhis hayat kurtarır!" prensibiyle yola çıkarak “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri” kapsamında ilimiz Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Eroğlu Giyim Sanayi A.Ş. Fabrikasında çalışan kadınlara Aksaray İl Sağlık Müdürlüğümüz personelleri tarafından 07/10/2019-18/10/2019 tarihleri arasında Mobil Ketem Tırı ile Meme kanseri ve Serviks (rahimağzı) kanseri taraması ücretsiz olarak yapılmıştır.

 

AKSARAY İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..