ASÜ REKTÖRÜ ŞAHİN 'İFADE HÜRRİYETİ İNSANIN YAŞAMASINA BAĞLIDIR'

Aksaray Üniversitesi (ASÜ) Rektörü Prof. Dr. Yusuf Şahin, ifade özgürlüğünün kavşak bir hürriyet olduğunu, bu hürriyetin neşvünema bulmasının insanın yaşamasına bağlı olduğunu söyledi.

02 Ağustos 2019 - 13:59

Anayasa Mahkemesi’nin, 2016 yılında yayınlanan bildiriye imza attıkları gerekçesiyle, hem adli, hem de idariolarak ceza alan kişilerce yapılan başvuru üzerine, imzacı kişilerin haklarının ihlal edildiğine dair karar verdiğini anımsatan Rektör Şahin, yazılı bir basın açıklaması yaptı. Söz konusu bildirinin, Türkiye Cumhuriyeti’nin son 40 yıldır mücadele içinde olduğu terör örgütünün, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bazı şehirlerde yığınaklar yaptığı bir dönemde imzalandığını kaydeden ASÜ Rektörü, imzacıların, terörle mücadele eden Devleti katliam yapmakla suçladıklarını anımsattı. Şahin, şöyle devam etti: “İfade hürriyeti kavşak bir hürriyettir ve bu hürriyetin neşvünema bulması insanın yaşamasına bağlıdır. Amacı insanları öldürmek olan ve bunu 40 yıldır yapan; üstelik bu durumusokaklara silah döşeyecek kadar ileri götürmüş olan bir terör örgütüyle mücadelede Devleti kıyım yapmakla, katliam yapmakla suçlamak,dünyanın hiçbir ülkesinde ifade hürriyeti olarak değerlendirilemez.”

İnsanın olmadığı yerde ifade hürriyetinin de olamayacağına dikkat çeken ASÜ Rektörü Prof. Şahin, açıklamasını şu şekilde tamamladı: “Zaten bıçak sırtı alınmış AnayasaMahkemesi kararının şehit ve gazilerimizin aziz hatırasını zedelediğine; ‘İnsanı yaşat ki, Devlet yaşasın!’ düsturuyla tarihte var olmuş milletimizi derinden yaraladığına inanıyoruz.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..