Başarılı Bir Mobil Uygulama İçin Öneriler

Tasarım hayatın her alanında kendisini çok daha güçlü bir şekilde hissediyor. Özellikle teknolojinin hızlı gelişimi sonrasında insanların ihtiyaçları değişmeye başlayınca tasarımda daha kolay ve sadelikten yana olmaya başladı.

-
23 Nisan 2020 - 23:09

Tasarım hayatın her alanında kendisini çok daha güçlü bir şekilde hissediyor. Özellikle teknolojinin hızlı gelişimi sonrasında insanların ihtiyaçları değişmeye başlayınca tasarımda daha kolay ve sadelikten yana olmaya başladı. Hayatımıza giren mobil cihazlar ve bu cihazlarla birlikte kullanılan uygulamalar ise tasarıma dikkat etmesi gereken bir alan oldu. Mobil uygulamaların daha fazla kullanıcı tarafından dikkat çekilmesi ve kullanılabilmesi için iyi bir tasarım oluşturulmuş olması gerekiyor.

Peki, mobil uygulama geliştirilirken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar nelerdir?

Renk Kullanımı

Her tasarımda olduğu gibi mobil uygulamada da renklerin önemli bir yeri var. Uygulamanız web tasarımile benzer nitelikte olan renklere sahip olması gerekiyor. Logonuzdaki renkleri kullanmanız işinizi biraz daha kolaylaştıracaktır.

Giriş Ekranı

Kullanıcılar ilk olarak mobil uygulamayı açtığında karşısına çıkacak olan ana ekrana dikkat ederler. Ana ekranınız ne kadar sade ve güvenilir hissedilirse uygulamanızın ilgi çekiciliği de bir o kadar artacaktır. Ana ekranda kullandığınız görselleriniz belirgin ve yüksek çözünürlüğe sahip olması gerekiyor. 

Simge Oluşturulması

Mobil uygulamanızda simge önemlidir. İnsanlar uygulama marketine girdiğinde öncelikli olarak simgelerden yola çıkarak tercihlerini yapıyorlar. Siz uygulamanız için mutlaka doğru simge seçmeniz gerekiyor. Kullanıcılar daha sonrada size ulaşabilmek istediklerinde simgenizi gördüklerinde sizi tanıyabilmelidir. Simgeler genelde logolardan tercih ediliyor. Ancak sizin projeniz henüz yeniyse o zaman mutlaka doğru bir logo hazırlamalısınız.

Genel Görsel Kalitesi

Görseller mobil uygulama içerisinde çok önemli. Görsellerinizin kalitesini ne kadar yüksek tutarsanız profesyonelliğiniz de bir o kadar artacaktır. Her turlu cihazlar göz önünde bulundurularak hazırlanan görsellerin özgün olması ve sadece size özel olması gerekiyor. Örnek verecek olursak iPhone 4 cihazında kaliteli bir görüntülenme sağlamak için 640×960 piksel,  iPhone 5 için 640×1136 piksel görsellerle açılış ekranı ve arka plan görüntüsü oluşturmak gerekir.

İçerik Ekranları

Kullanıcılarınızın mobil uygulamanız içerisine girdikten sonra kolay kullanabilmesi bunun içinde basit içeriklerle yönlendirilmesi gerekiyor. 

Başarılı bir uygulama oluşturulması için profesyonel bir ekiple çalışmak önemlidir. Timsah Ajans olarak biz uygulama geliştirme surecinizde size uzman bir destek sağlayabiliriz. Bize https://www.timsahajans.com.tradresinden ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..