-

AKSARAY DA 168 FABRİKA ÜRETİME GEÇTİ, İSTİHDAM 7500'E ULAŞTI

Aksaray OSB yatırımlarla daha da büyüyor...

AKSARAY DA 168 FABRİKA ÜRETİME GEÇTİ, İSTİHDAM 7500'E ULAŞTI
31 Aralık 2014 - 12:11
Aksaray Valisi Şeref Ataklı:

‘Aksaray OSB’ye ciddi yatırımcıların gelmesi için gayret gösteriyoruz’

Aksaray Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyeti Toplantısı yapıldı. Aksaray Valisi Şeref Ataklı Başkanlığında yapılan toplantıya; Aksaray Belediye Başkanı OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Haluk Şahin Yazgı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ramazan Altundağ, OSB Bölge Müdürü İsmet Çağlar ile 15 kişilik OSB müteşebbis heyetinde yer alan, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileri ile sanayici ve işadamları katıldı.

Vali Şeref Ataklı yaptığı açıklamada Aksaray OSB’ye ciddi yatırımcıların yatırım taleplerinin artarak devam ettiğini belirterek gelişmelerden memnun olduklarını söyledi.

 

-El birliği içinde çalışıyoruz

Yönetim kurulu ve müteşebbis heyet üyeleri ile el birliği içinde Aksaray Organize Sanayi Bölgesinin mevcut şartlarının daha da iyileştirilmesi için gayret gösterdiklerini belirten Vali Ataklı, ‘Aksaray OSB’ye ciddi yatırımcıların gelmesi için gayret gösteriyoruz. Aksaray 5 bölge yatırım teşvik kapsamında olması nedeniyle dışarıdan yatırımcıların dikkatini çekiyor. Ciddi yatırım alan şehrimizin yakın zaman içinde çok daha fazla atılım yapacağı kanaatindeyiz. Bizde ona hazır olmak için gayret gösteriyoruz. Altyapı yatırımlarını uygun şekilde yaparak daha iyileştirmeye çalışıyoruz. Gelişmelerden memnunuz. OSB Aksaray için katkı sağlayacak, önemli katma değer katacak durumda gelişmesini sürdürüyor’ dedi.

 

-168 fabrika üretime geçti, istihdam 7.500’e ulaştı

OSB Bölge Müdürü İsmet Çağlar tarafından yapılan sunumda Aksaray OSB’nin son durumu hakkında müteşebbis heyete bilgi verildi.

Aksaray OSB’de yapılan yatırımlarda 6. Bölge, OSB dışındaki yatırımlarda 5. Bölge teşvik avantajlarının uygulandığını belirten Çağlar, artan yatırım taleplerinin karşılanması amacıyla 551 hektarlık ilave genişleme alanı  ile Aksaray OSB’nin toplan alanının 1348 hektara ulaştığını, bununla birlikte Türkiye’deki 287 OSB arasında 7. sıraya yükseldiği söyledi.

Aksaray OSB’de üretime geçen fabrika sayısının 168’e çıktığını yapımı tamamlanarak üretime geçmeye çalışan fabrika sayısının da 25 olduğunu ifade eden Çağlar, 66 fabrikanın ise inşaat çalışmasının devam ettiğini söyledi.  

42 fabrikanın ise proje çalışmalarının devam ettiği Aksaray OSB’de çalışan sayısının 7.500 ulaştığını vurgulayan Çağlar, bölgenin altyapı ve diğer ihtiyaçları için önemli çalışmalar gerçekleştirildiğini belirtti.

Çağlar yaptığı açıklamada: ‘Atıksu arıtma tesislerinin inşaatı tamamlanmış olup, Aralık ayının ilk haftasında geçici kabulü yapılarak devreye alınmıştır. Yine 112 acil müdahale ekibinin 7/24 bölgede hizmet vermesi için hizmet binası tamamlanmış ve OSB tarafından 1 adet Ambulans alınarak hizmete sunulacaktır. OSB’de itfaiye teşkilatının oluşturulması için proje çalışmaları tamamlanmış ve itfaiye binasının ihalesi yapılarak inşaat çalışmalarına başlanmıştır Ayrıca uzaktan kumandalı kameralı son teknoloji ile donatılmış 2 adet itfaiye aracı alınmıştır. OSB’de güvenliğinin sağlanması için güvenlik birimleri tarafından 24 saat esaslı çalışma başlatılırken, OSB giriş ve çıkışları güvenlik kameraları ile 24 saat gözetim altına alınmış olup OSB giriş ve çıkışlarında plaka kayıt sisteminin de montajına başlanmıştır. OSB Gümrük depolama alanının zemin betonları tamamlanmış olup, çevresi de duvar ve tel çift ile çevrilmiştir. Yine bölgemizde Jandarma Karakolu bulunmaktadır.’ dedi.

Bölgenin ihtiyaçları doğrultusunda çalışmaların devam ettiğini ifade eden OSB Bölge Müdürü İsmet Çağlar ulaşım sorunlarının çözümü için Aksaray Belediye Başkanlığınca günde 6 gidiş, 6 geliş olmak üzere 12 sefer konularak ulaşımın özel halk otobüslerle sağlanmaya başladığını ifade etti.

Çağlar, 2015 yılı için OSB girişinin yeniden düzenlenmesi ve bölgede ihtiyaç duyulan, restoran, berber, kreş ve diğer ihtiyaçlarla ilgili sosyal tesislerin oluşturulması planlandığını belirtti.

Aksaray OSB Müteşebbis Heyeti üyeleri yapılan çalışmalardan duydukları memnuniyeti belirtirken sağlanan birlik ve beraberlikle eksiklik ve sorunları çözüme kavuşturarak Aksaray’ın daha da gelişmesine katkı sağlanacağını ifade ettiler. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum