-

AKSARAY'DA AŞIRI YAĞIŞLAR SELE NEDEN OLDU

Aksaray'da yaşanan şiddetli yağışlar sonucu sel felaketi yaşandı. Selden birçok yerleşim yeri ve tarım arazileri etkilenirken selin yıkıcı etkisi şehir merkezine ulaştı. Aksaray Belediyesinin yapımı tamamladığı Kalanlar Millet Bahçesi, Kılıçaslan Parkı 1 ve 2 etabı, Kalanlar ve Coğlaki Mahallesinde birçok evin bodrum katları su baskınlarına maruz kaldı. Aksaray Belediyesi ekipleri, gelen ihbarlar doğrultusunda vatandaşların yardımına koştu. Su baskını yaşanan evlere de vidanjörler sevk edildi.

AKSARAY'DA AŞIRI YAĞIŞLAR SELE NEDEN OLDU
04 Eylül 2023 - 07:47

BELEDİYE BAŞKANI DİNÇER, “SELİN OLUMSUZ ETKİLERİNİ KALDIRMAK TÜM GÜCÜMÜZLE SAHADAYIZ”Aksaray'da yaşanan şiddetli yağışlar sonucu sel felaketi yaşandı. Selden birçok yerleşim yeri ve tarım arazileri etkilenirken selin yıkıcı etkisi şehir merkezine ulaştı. Aksaray Belediyesinin yapımı tamamladığı Kalanlar Millet Bahçesi, Kılıçaslan Parkı 1 ve 2 etabı, Kalanlar ve Coğlaki Mahallesinde birçok evin bodrum katları su baskınlarına maruz kaldı. Aksaray Belediyesi ekipleri, gelen ihbarlar doğrultusunda vatandaşların yardımına koştu. Su baskını yaşanan evlere de vidanjörler sevk edildi.

Önceki gün akşam saatlerinde aniden başlayan yağış sonrasında Merkeze bağlı Sevinçli köyü ve Kireçlik mevkiinde sel felaketi yaşandı. Selden Kireçlik yolu mevkiinde bulunan evler, tarım arazileri ve Kalanlar Millet Bahçesi, Kılıçaslan parkı 1 ve 2 etabı sel suları altında kaldı. Kalanlar ve Coğlaki Mahallesinde birçok apartmanın bodrum katlarında su baskınları yaşandı.

Sel felaketiyle birlikte İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD), Ulusal Medikal Kurtarma (UMKE), 112 Acil Yardım, polis, jandarma ve Aksaray Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekipleri olaylara anında müdahale etti.

SELE ANINDA MÜDAHALE ETTİK

Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, Sel felaketi yaşanmasının hemen ardından Aksaray Valiliği ile koordineli bir çalıma yürütüldüğünü belirtti. Aksaray Belediyesinde kurulan kriz masasında çalışmaların başında yer alan Belediye Başkanı Dinçer, “Sel felaketi şehrimizde Kalanlar ve Coğlaki Mahallerinde etkili oldu. Uluırmakda yaşanan taşkınlar nedeniyle 4 sokakta bulunan apartmanların zemin katlarında su baskınları yaşandı. Ekiplerimiz sahada etkili bir şekilde çalışıyor.

 Belediyemizde 10 müdürlük, 150 personel ve 40 donanımlı araç ile birlikte ekiplerimiz sel felaketine anında müdahale etti. Gece itibariyle başlayan çalışmalarımız gün ağarmasıyla da devam ediyor.

Çağrı Merkezimize ve Su Kanalizasyon Müdürlüğümüze konu ile alakalı olarak 60 ihbar ve talep geldi. Belediyemiz ihbarların tamamına karşılık vererek talepleri karşıladı” dedi.


PARKLARIMIZDA MADDİ HASARLAR VAR

Selin birçok bölgeden etkili Aksaray’da Kalanlar Millet Bahçesi, Kılıçaslan Parkı sel sularına teslim oldu. Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, sel felaketi ile ilgili olarak “Kalanlar Millet Bahçemizde ve Kılıçaslan Parkımızda maddi hasarlar meydana geldi. Parklarımızda temizlik çalışması başlattık.

Son 30 yıldır yaşadığımız en büyük felaketlerinden birini yaşadık. Sel felaketi nedeniyle 1 kişi hayatını kaybetti. Allah rahmet eylesin. Yakınlarının başı sağ olsun. 3 aylık bir bebeğimizin de kayıp olduğunu bilgisi geldi. Belediye kurtarma ekipleri, AFAD, UMKE, jandarma ve polis kurtarma ekibine destek olmak için arama tarama faaliyetine devam ediyor. Ayrıca selden dolayı 14 vatandaşımızın yaralandığını öğrendik. Yaralılara acil şifalar diliyorum. Allah bu acıları bir daha yaşatmasın” dedi.

AFAD BAŞKANI OKAY MEMİŞ AKSARAY’I ZİYARET ETTİ

Selden etkilenen bölgeleri ziyaret eden AFAD Başkanı Okay Memiş, sel felaketi yaşanan Aksaray’ı ziyaret ederek incelemelerde bulundu.  AFAD Başkanı Okay Memiş, sel felaketinin boyutu ve müdahale aşamaları hakkında Belediye Başkanı Dinçer’den bilgi aldı.

VALİ KUMBUZOĞLU VE BELEDİYE BAŞKANI DİNÇER, SELDEN ZARAR GÖREN BÖLGELERİ İNCELEDİ

Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu ve Belediye Başkanı Dr. Evren Dinçer, sel felaketinin yaşandığı bölgede incelemelerde bulundu. Vali Kumbuzoğlu, sel felaketi nedeniyle Kireçlik yolunun ulaşıma kapatıldığını duyurdu.
Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu, yaptığı açıklamada “İlimiz, Sevinçli ile Gücünkaya köylerinde ve Kireçlik mevkiinde sel afeti meydana gelmiştir. Selden maalesef bir vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 3 aylık bir bebeğimizin kayıp olmuştur. Kayıp bebeğimizin arama çalışmaları sürüyor.

Ayrıca vatandaşlarımızdan gelen ihbarlar neticesinde kesin ve resmi olmayan bilgilere 2 motosiklet sürücüsünün daha kayıp olduğu bildirilmektedir. Arama çalışmalarımızda bu detayı da göz önünde bulunduruyoruz.
Kireçlik yolunda çalışmaları en kısa sürede tamamlayarak tekrar trafiğe açacağız” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum