-

AKSARAY'DA SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM BELGESİNİ İLK ALAN FİRMA NENESSA OTEL OLDU

ürdürülebilir Turizm Sertifikası, turizm faaliyetlerinin çevre, ekonomi ve sosyal boyutlarına dikkat ederek sürdürülebilirlik ilkelerine uygun olarak yürütülmesini sağlamak için oluşturulmuş bir belgelendirme sistemidir.

AKSARAY'DA SÜRDÜRÜLEBİLİR TURİZM BELGESİNİ İLK ALAN FİRMA NENESSA OTEL OLDU
16 Mayıs 2023 - 08:02
Aksaray'da sürdürülebilir turizm belgesini ilk Alan Firma Nenessa Otel Oldu


Sürdürülebilir Turizm Sertifikası, turizm faaliyetlerinin çevre, ekonomi ve sosyal boyutlarına dikkat ederek sürdürülebilirlik ilkelerine uygun olarak yürütülmesini sağlamak için oluşturulmuş bir belgelendirme sistemidir.


Aksaray'ın ilk sürdürülebilir turizm belgesi Alan Nenessa Otel firması Adına açıklama yapan Ali Temel "Aksaray'ın ilk sürdürülebilir turizm belgesi alan işletmesi olmaktan gurur duyuyoruz" diyerek duyurdu.


Yeşil Doğa Derneği Başkanı Abdulkadir Ay ise yaptığı açıklamada "Sürdürülebilir Turizm tam anlamıyla çevreci, kalkınmaya yönelik iş yürüten, istimdam sağlayan Türkiye'mizi dünyaya tanıtacak personelin eğitimini kapsamaktadır, belgeyi ilk alan Nenessa hotel firmasını kutluyoruz" dedi


Sürdürülebilir Turizm Sertifikası Nedir?


Sürdürülebilir Turizm Sertifikası, turizm faaliyetlerinin çevre, ekonomi ve sosyal boyutlarına dikkat ederek sürdürülebilirlik ilkelerine uygun olarak yürütülmesini sağlamak için oluşturulmuş bir belgelendirme sistemidir. Konaklama tesisleri için zorunlu olan bu sertifika, sürdürülebilir turizmin teşvik edilmesi ve turizm sektöründeki çevresel, ekonomik ve sosyal sorunların azaltılması için hayata geçirilmiştir.Sürdürülebilir Turizm Sertifikası kriterleri, tesisin çevresel, ekonomik ve sosyal yönden sürdürülebilir bir şekilde yönetilmesini amaçlamaktadır. Çevresel kriterler, tesisin çevre üzerindeki etkisini minimize etmesi ve doğal kaynakları koruması ile ilgilidir. Tesisin enerji ve su tüketimini azaltması, atık yönetimi, doğal alanların korunması, çevresel bilinci artırmak amacıyla eğitim faaliyetleri gibi konuları kapsar.


Ekonomik kriterler, tesisin ekonomik olarak sürdürülebilir bir şekilde işletilmesini ve yerel ekonomiye katkı sağlamasını amaçlamaktadır. Tesisin yerel malzemeleri ve ürünleri kullanması, yerel halkın istihdam edilmesi, tesisin yönetiminde şeffaflık ve hesap verebilirlik gibi konuları kapsar. Sosyal kriterler, tesisin yerel topluma ve kültüre saygı göstermesi, çalışanların haklarını koruması, turistlerin yerel kültür ve geleneklere uygun davranması ile ilgilidir.


Kültür ve Turizm Bakanlığının 15.11.2022 tarih ve 2022/2 sayılı Genelgesi dahilinde belirtildiği üzere; Türkiye Sürdürülebilir Turizm Programı standartları üç aşama halinde olup, I. Aşama Belgesinin, Turizm İşletmesi Belgeli Konaklama Tesisleri ile Basit Konaklama Turizm İşletmesi Belgeli Tesislerin tamamı için 31.12.2023 tarihine kadar, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı web sayfasında (https://tga.gov.tr) belirtilen koşullarda ve yetkilendirilmiş firmalar aracılığıyla alınması zorunludur.

 

AKSARAY HABERLERİ


YORUMLAR

  • 0 Yorum