-

AKSARAY İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ PARKSİTE AVM DE STAND AÇTI

Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Birimi koordinasyonunda Merkez İlçe Toplum Sağlığı Merkezi, Verem Savaşı Dispanseri Birimi tarafından Pazar günü Park Site AVM'de stand açıldı.

AKSARAY İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ PARKSİTE AVM DE STAND AÇTI
07 Ocak 2020 - 13:34

73. VEREM EĞİTİM VE PROPAGANDA HAFTASITüberküloz (verem) hastalığı ile ilgili toplumun bilgilendirilmesi ve dikkatinin çekilmesi amacıyla Ülkemizde her yıl Ocak ayının ilk pazar günü ile başlayan hafta “Verem Eğitim ve Propaganda Haftası” olarak belirlenmiştir. “73. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası” 05-11 Ocak 2020 tarihleri arasında düzenlenmiş olup, İlimizde 73. Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası kapsamında Tüberküloz konusuna dikkat çekmeye, kamuoyunun bilgilendirilmesine ve duyarlılığının artırılmasına, bilgi ihtiyacının karşılanması ve bulaş yollarına ilişkin farkındalık kazandırılması ile enfeksiyondan korunma yolları için, Müdürlüğümüz Bulaşıcı Hastalıklar Birimi koordinasyonunda Merkez İlçe Toplum Sağlığı Merkezi, Verem Savaşı Dispanseri Birimi tarafından; Pazar günü  Park Site AVM'de stand açılmıştır

Tüberküloz vakalarının özellikle de bulaştırıcılığı en fazla olan yayma (+) akciğer tüberkülozu vakalarının (balgamında verem mikrobu tespit edilmiş vakalar) başarı ile tedavi edilmesi tüberküloz kontrolünde en önemli hususlardan birisidir.

Verem hastalığına yakalananların aileleri ve diğer temaslıları da VSD’lere davet edilerek kontrol edilmektedir. Bulaştırıcı olan hastaların yakın çevresindekilere koruyucu ilaç verilmekte olup hasta olduğu tespit edilenlere ise tedavi başlanmaktadır.

Ulusal Tüberküloz Kontrol Programı çalışmaları “Tüberkülozsuz Bir Dünya” oluşturmak amacıyla, Doğrudan Gözetimli Tedavi Stratejisi (DGTS) ve Stop TB Stratejisi çerçevesinde kamunun yanında özel sektör, sivil toplum örgütleri ve gönüllü kuruluşlarla birlikte yürütülmektedir.

Ülkemizde verem hastalığının teşhis ve tedavisi ücretsiz olarak yapılmaktadır. Tüberküloz ve dirençli tüberküloz hastalarının tedavisinde kullanılan birinci ve ikinci seçenek tüberküloz ilaçları, Bakanlığımızca temin edilerek ücretsiz olarak hastalara verilmek üzere sağlık kuruluşlarına dağıtılmaktadır.

Ülkemizde verem hastalarının tedavilerinin düzenli yürütülmesini sağlamak amacıyla hasta odaklı Doğrudan Gözetimli Tedavi (DGT) uygulanmaktadır. Doğrudan Gözetimli Tedavi uygulamasında hasta tüm tedavi süresince ilaçlarının her dozunu bir görevlinin ya da sorumlunun gözetiminde içer ve bu durum kayıt altına alınarak tedavinin başarıyla sonuçlanması sağlanır. 

Özetle;

·      Verem hava yoluyla bulaşan, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.

·      Toplumu veremden korumanın en etkili yolu verem hastalarının erken teşhisi ve başarılı tedavisidir.

·      Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir kağıt mendille kapatınız. Kağıt mendiliniz yoksa ellerinize değil kolunuzun iç kısmına öksürün veya hapşırın.

·      Verem hastalığının belirtilerini hissettiğinizde en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

·      Hastalandığınızda düzenli ilaç kullanımı ile veremi durdurabilir ve sevdiklerinize bulaşmasını önleyebilirsiniz.

·      Verem tedavisinde kullanılan tüm ilaçlar ücretsizdir.

·      Verem hastalığının tedavisinde tam başarı için, ilaçlarınızı Doğrudan Gözetimli Tedavi ile kullanınız. 

“Hedefimiz Veremsiz Bir Türkiye”


YORUMLAR

  • 0 Yorum