-

AKSARAY İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELİNE MİLLİ İŞLETİM SİSTEMİ EĞİTİMİ

TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) tarafından geliştirilen, ücretsiz ve tamamen Türkçe olan Milli İşletim Sistemi olan Pardus eğitimi aldı. Eğitimde Linux tabanlı işletim sistemi PARDUS’un kullanımı hakkında katılan Bilgi İşlem Personellerine eğitim verildi.

AKSARAY İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ PERSONELİNE MİLLİ İŞLETİM SİSTEMİ EĞİTİMİ
19 Temmuz 2018 - 10:56
Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı sağlık tesislerindeki  bilgi işlem personellerine milli işletim sistemi (Pardus) ve libre ofis eğitimi verildi.

TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) tarafından geliştirilen, ücretsiz ve tamamen Türkçe olan Milli İşletim Sistemi olan Pardus eğitimi aldı. Eğitimde Linux tabanlı işletim sistemi PARDUS’un kullanımı hakkında katılan Bilgi İşlem Personellerine eğitim verildi.PARDUS NEDİR?

Pardus, dünyadaki benzer özgür yazılımların ivmesi ve gerekliliğiyle ortaya çıkmış, ülkemizin bilgi teknolojisi alanındaki insan kaynağı, yerel yazılım sanayisinin yetenekleri ve rekabet unsurlarının incelenmesi sonucunda 2003 yılında Başbakanlık tarafından geliştirme görevi TÜBİTAK BİLGEM’e tevdi edilerek başlatılan milli işletim sistemi dağıtımıdır.

Pardus açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Açık kaynaklı olması bütün sistemin şeffaf olmasını sağlamakta, bu şekilde içinde hangi kodları barındırıyor rahatlıkla görülebilmektedir. Bu da Pardus’un güvenilir bir işletim sistemi olmasını sağlamaktadır. Açık kaynak olmasının ikinci bir avantajı da kötü niyetli programcıların virüs, trojen gibi zarar verici uygulamaları yazmasına engel olmasıdır. Son kullanıcılar Pardus kullanarak bütün zarar verici uygulamalardan kurtulmuş olmaktadırlar. Ayrıca, e-Devlet uygulamalarına elektronik imza kullanarak rahatlıkla girilebilmektedir. Pardus günümüze kadar birçok yenilikçi teknolojiyi içerisinde barındırmış ve güncel ihtiyaçlara göre geliştirilmeye devam etmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum