-

CHP İL BAŞKANI ERTÜR'DEN '12 MART MUHTIRASININ YILDÖNÜMÜ' AÇIKLAMASI

Cumhuriyet Halk Partisi Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk 12 Mart Muhtırasının yıldönümünde yazılı bir açıklama yayınladı. Ertürk; Bugün; Türkiye Demokrasi Tarihinin ikinci kez yara aldığı 12 Mart muhtırasının yıldönümü.....

CHP İL BAŞKANI ERTÜR'DEN '12 MART MUHTIRASININ YILDÖNÜMÜ' AÇIKLAMASI
13 Mart 2020 - 09:40
Cumhuriyet Halk Partisi Aksaray İl Başkanı Ali Abbas Ertürk 12 Mart Muhtırasının yıldönümünde yazılı bir açıklama yayınladı.

Ertürk; "Bugün; Türkiye Demokrasi Tarihinin ikinci kez yara aldığı 12 Mart muhtırasının yıldönümü. 3600 öğretmenin 118 gazeteci, yazar, çevirmen, yayıncı ve sanatçının, 67 bilim insanın ve 10 binden fazla kişinin gözaltına alındığı ve çok büyük bir kısmının tutuklanıp mahkum edildiği, 37 gazete ve derginin yayınının ya tamamen yasaklandığı, ya da süreli olarak durdurulduğu, 200'ü aşkın kitabın basımı ve satışının yasaklandığı, yarım milyondan fazla kitabın toplanarak imha edildiği muhtıranın 49. Yıldönümü.

Tüm bu müdahalelerle beraber bizler için en üzücü olan ise, üç fidanımız  Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın, 6 Mayıs 1972'de idam edilmesidir. Demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçen, “toplumsal uyanışın ekonomik gelişmeyi aştığı” gerekçesiyle yapılan 12 Mart Muhtırası’ndan bugüne 49 yıl geçti. O günden bu yana, demokrasi için, eşit, özgür, adil bir ülke için verdiğimiz mücadele asla sona ermedi. Demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletini inşa edene kadar da ermeyecektir.

Nasıl 27 Mayıs, 28 Şubat, 12 Eylül, 15 Temmuz bu ülkeye yapılan ihanet ise 12 Martta büyük bedeller ödenerek atlatılmış, ülkemize derin yaralar açmış bir ihanettir. Asla unutmayacağız. Tam demokrasiyi inşaa edene kadar her türlü darbe ve teşebbüse canımız pahasına direnmeye hazır olduğumuzu belirtmek isterim.

12 Martın bedelini canları ile Ödeyen kahramanlarımız Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan başta olmak üzere tüm demokrasi kahramanlarını saygı ile anıyorum." dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum