-

KALORİFER SİSTEMLİ II. KILIÇARSLAN HAMAMI 800 YAŞINDA

Şehrin tarihi değerlerini gün yüzüne çıkartmak için restorasyon çalışmaları başlatan Aksaray Belediyesi tarihi II. Kılıçarslan Hamamının restorasyonuna devam ediyor.

KALORİFER SİSTEMLİ II. KILIÇARSLAN HAMAMI 800 YAŞINDA
29 Aralık 2021 - 10:02
Aksaray’daki II. Kılıçarslan Hamamı, Aksaray Belediyesi tarafından restore ediliyor.

Şehrin tarihi değerlerini gün yüzüne çıkartmak için restorasyon çalışmaları başlatan Aksaray Belediyesi tarihi II. Kılıçarslan Hamamının restorasyonuna devam ediyor.

Anadolu Selçuklu dönemine ait birçok eserin bulunduğu Aksaray’da II. Kılıçarslan tarafından inşa edildiği bilinen tarihi hamam, dönemin mimari özellikleri göz önünde bulundurularak restore ediliyor.
 

Kılıçarslan Hamamı’nın ne zaman yapıldığı net olarak bilinmese de tarihçiler tarafından II. Kılıçarslan döneminde yapıldığı kabul edilmektedir. Çifte hamam olarak inşa edilen bu eserin erkekler kısmı sıcaklığı dört eyvanlı ve dört köşe halvetli, kadınlar kısmı ise üç eyvanlı ve iki halvetli hamamlar grubuna girmektedir.

Düzgün kesme taş, moloz taş ve tuğla malzemeden inşa edilen hamamın ısıtma sistemi hayranlık uyandırmaktadır. Uzmanların belirttiğine göre yaklaşık 800 sene evvel günümüzdeki kalorifer sistemine benzer bir şekilde hamam ısıtılmıştır. Anadolu Selçukluları dönemindeki hamamların pek çoğunda olduğu gibi bu hamamda da odun ateşinden istifade edilmiştir. Pişmiş toprak künk (boru) içinde dolaşan sular sayesinde hamam ısıtılmış ve kışın bile insanlar hamamdan faydalanmışlardır.

Aksaray Belediyesi döneminin mimari özelliklerini yansıtan yok olmaktan kurtarılan tarihi hamamı gün yüzüne çıkarmak için restorasyon çalışmalarını titizlikle yürütürken tarihin ihtişamını da ortaya çıkarıyor.


Aksaray Belediyesi, daha önce Kalanlar Mahallesinde bulunan yine Selçuklu eseri olan tarihi Kalanlar Köprüsünü restoresini tamamlamıştı. II. Kılıçaslan köşkü ve türbesi ile Ervah Kabristanlığı içerisindeki Hamza Baba ve Hasas Baba Türbelerinde restore çalışmaları da eş zamanlı yürütülüyor.

Aksaray Belediyesi ecdat yadigârı tarihi eserlere sahip çıkmış olmakla birlikte tarihi yapıları restore ederek gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlıyor.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum