-

TESPİH DEYİP GEÇMEYİN TESPİH EVLADİYELİK BİR YATIRIMDIR

Tespihcilik Aksaray’da çok önemli bir sektör haline geldi.Coğlakı Mahallesi Somuncu Baba Külliyesi karşısında faaliyete geçen Ünlü tespihçi Ali Akkuş’a ait Tesbihcini adlı işletme, tespih tutkusu olanları ilgi odağı haline geldi.

TESPİH DEYİP GEÇMEYİN TESPİH EVLADİYELİK BİR YATIRIMDIR
10 Haziran 2021 - 13:19

AKSARAY’A YATIRIM YAPAN ÜNLÜ TESPİHÇİ ALİ AKKUŞTespihcilik Aksaray’da çok önemli bir sektör haline geldi.Coğlakı Mahallesi Somuncu Baba Külliyesi karşısında faaliyete geçen Ünlü tespihçi Ali Akkuş’a ait Tesbihcini adlı işletme, tespih tutkusu olanları ilgi odağı haline geldi. 

İşletme sahibi Ali Akkuş Tespihin bir sanat ve evladiyelik bir miras ürünü olduğuna dikkat çekerek açıklamasında şu görüşlere yer verdi 

“Bizim tespih hikayemiz 8-9 yıl önce tespih sevdası ile başladı. Daha sonra bunun bir yatırım amacı olabileceğini ve tespihi insanlara daha iyi tanıtabileceğimizi düşünerek yola çıktık. Koleksiyoner olarak başladık işe tarihi binlerce yıla dayanan tespih Padişahların döneminde devam etmiş. Dinlerin bir sembolü haline gelmiştir. Bizim Osmanlı döneminde ise padişahların çektiği, vezirlerin çektiği tespih türleri vardı. Osmanlı döneminde bu tarih bir miras haline dönüşmüştür.

AKSARAY’DA ÖNEMLİ BİR EKSİKLİĞİ GİDERDİK

Aksaray’da tespihi tanıtmaya yaklaşık 3 yıl önce ailemle birlikte karar verdim. İç Anadolu bölgesindeki bu mirasın güzel bir gösterimi için bir açıklık olduğunu fark ettik. Bu eksikliği tamamlamak için ciddi bir yatırımla başladık. Şu anda da var olduğumuz konumda güzel bir potansiyel yakalamış durumdayız. 


ÜNLÜ DİZİLERE SPONSOR OLDUK 

Bu arada birçok dizinin sponsorluğunu aldık. Ramo dizisi,01 dizisi, sokağın çocukları dizisi. Bu tür projelerle tespih sanatını daya iyiye götürebilmek için yatırımlarımız devam ediyor.
Bizim yapmak istediğimiz tespihin bir kabadayılık gösterisi olmadığını, aksine evladiyelik bırakabileceği bir yatırım amacı bir miras olduğunu tüm insanlara tüm halka bunu anlatabilmek. 


 
  TESPİHTE KALİTE VE GARANTİ ÇOK ÖNEMLİ 

Tespihin sanata dönüş hali çok önemli biz tespihlerimizi müşterilerimize gönderirken garanti sertifikası ile beraber gönderiyoruz. Bunun amacı; ustası, hammaddesi ölçüsü ve hammaddenin garantisi. Burada amaç malzemelerin doğru yerden teminatını alıp en güzel ustaya işletip son kullanıcıya ulaştırmaktır. TESPİHLERİN EN ÖNEMLİSİ DAMLA KEHRİBARDIR 

Tespihin tarihine gelince en önemlisi damla kehribardır. Milyon yıllık bir serüveni vardır. Bunlardan üretilen tespihlerin fiyatı işçiliğine ve ustasına göre değişir. Şu anki son kullanıcılarımız evladiyelik yatırım peşindedir. Bizimde amacımız bu. Ankara ve İstanbul projemiz var. Biz bayilik vermiyoruz. Daha çok kendimiz gidip oralarda şube açmayı planlıyoruz. Çünkü ben tespih satmıyorum. Koleksiyonerlere yol gösteriyorum. Bütün amacımız gayemiz tespihi sevdirmek. 


AKSARAY’DA YAPTIĞIMIZ YATIRIM MİLYONLUK YATIRIMDIR 

Bu arada şunun da altını çizmek istiyorum. Burada yatırımdan bahsetmişken Aksaray’da yaptığımız yatırım 50 bin 100 bin bandında bir yatırım değil. Milyonluk bir yatırımdan bahsediyoruz. Yani biz bu sanatı insanlara anlatabilmek için ciddi manada büyük bir yatırımla girdik bu işe. Bir örnek vermek gerekirse eski bir malzemeden yapılan bir tespihimiz var. Bu bizim için sanat eseridir. Devlet sanatçısı Ahmet Turabi’nin eseridir. Çok nadir ürün temin edilebilir. Bu ürün benim yatırımıma olduğu gibi son kullanıcıya da yatırımdır. Malzeme çok nadirdir. Ve yurt dışında bulunur. Çok özel bir şekilde işlendiği zaman tamamen bir sanat eseri fiyatına alıcı bulur. Böyle tespihlere sahip olabilmek için 50 bin 100 bin TL değerler biçilir. Tespih dediğimiz şey 50 TL’den başlar 250 bin 300 bin liraya kadar da değer bulur. Bizim bir sloganımız var. “TESPİH BİZE BIRAKILAN YAŞAYAN EN GÜZEL MİRASTIR.DÜNDEN BUGÜNE YARINA..” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum