-

YEŞİL AKSARAY İÇİN KOLLAR SIVANDI 1 MİLYON FİDAN DİKİLECEK

Aksaray'da Yeşil severler tarafından aşlatılan "Aksaray'ın Etrafı Yemyeşil Dağlar" projesiyle ağaçlandırma çabaları bu yıl pandemi ye rağmen oldukça etkili geçmesi bekleniyor.

YEŞİL AKSARAY İÇİN KOLLAR SIVANDI 1 MİLYON FİDAN DİKİLECEK
28 Ekim 2020 - 09:58
Aksaray'da Yeşil severler tarafından aşlatılan  "Aksaray'ın Etrafı Yemyeşil Dağlar" projesiyle ağaçlandırma çabaları bu yıl pandemi ye rağmen oldukça etkili geçmesi bekleniyor.

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu’nun Ağaç ve Lavanta sevgisi tüm kurum ve kuruluşlarda kelebek etkisi yaptı. Geleneksel olarak devam eden etkinliklerden biri olan   Aksaray Vilayetinin Kuruluşunun 31. Yılı dolaysıyla 68 bin fidan toprakla buluşacak 1 kasımdan 11 kasıma kadar  hemen hemen hergün bir etkinlik yapılacak olan ağaçlandırma seferberliğine  bu yıl siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerine katılım sağlayacaklar .

1 kasımda Azerbaycan şehitleri için dua ve  Fidan dikme etkinliğiyle başlayacak olan  ağaçlandırma çabalarına   3 kasımda Ak Partinin fidan dikme kararı canlılık kattı CHP yine geçen yıl olduğu gibi aynı yerde fidan ekmek için hazırlık yapıyor,

Aksaray Belediye Başkanı Evren Dinçer Geçen yıl başlattığı "her öğretmen bir fidan dir" diyerek temelden ağaç sevgisini yerleştirmeyi amaçlayan anlamlı projeyi bu yılda sürdürecek yeni gelen 600 öğretmenle birlikte 6000 öğretmen adına fidan dikerek sertifika dağıtacak  ayrıca Kuracağı Lavanta tarlasıyla tüm şehrin park ve bahçelere Lavanta ekerek Aksaray'ı  yaşanılır kent haline getirmeyi amaçlıyor. Yapacağı Kent Ormanı ve Millet bahçesi ile Yeşil Aksaray adına  kalıcı esere imza atacak

 Aksaray Emniyet Müdürlüğünün ‘’ her polis bir fidandır’’  çıkışıyla Toki’de bulunan Polis  Ormanı  Alanında ağaçlandırmayı artırmak  için proje çalışmaları devam ediyor.

Aksaray Başsavcılığı denetimli serbestlik vasıtasıyla gönüllü ormancılar oluşmasını sağlayacak  Baro Başkanlığıyla Adalet orman sahaları  oluşturacaklar .

Tarım İl Müdürlüğü Lavanta dağıtımıyla çeşitliliği artıracak Aksaray Borsa Başkanı Hamit Özkök ise kendine yakışanı yaparak Konya yolu üzerinde Hapishane karısını Lavanta tarlasına dönüştürecek bölgeye mis gibi hava  pompalayarak susuz tarıma dikkat çekecek 

Aksaray Müftülüğü son zamanlarda Peygamberimiz üzerinden yapılan saldırılara cevap olsun diye "Hz. Muhammed Aşkına Fidan dik" etkinliği yaparak ücretsiz fidan dağıtacak, Yeşil Aksaray için dua edecek 15 yıl önce   Ekecik ormanının oluşmasında gayretleri bilinen Geylani hizmet Vakfı başkanı Efendi Baba yeni yapılan Bedir Muhtar Külliyesi arkasında kalan boz  tepeyi ağaçlandırmak için proje çalışması yaparken Hayır işleri Vakfı başkanı Ali Özdemir ise  2 bin fidan la Kireçlik yolunda ağaçlandırma ve ıslah çalışması projesi için  hazırlık yapıyor. 

Bölgenin geleceğinin risk altında olduğunu belirterek   iklim değişikliğine dikkat çeken Yeşil Doğa Derneği  Her okula verilmek üzere 1000 adet Lavanta fidesi dağıtacak ayrıca  10 bin adet çim kalem bastırmak suretiyle çocuklarda Yeşil sevgisinin aşılanmasını sağlayacak.

Daha birçok kurum ve kuruluş oluşan  bu heyecana dahil olacak  Konya Orman Bölge Müdürü Cafer Bal'ın talimatıyla 500 bini Orman teşkilatının dikeceği  toplamda 1 milyon fidan Aksaray' a gönderilmek üzere hazırlanıyor.

Yeni atanan  Aksaray Orman Şube Müdürü ABİDDER YURTMAN ise  önceki dönemlerde dikilen fidan bölgelerinde incalama yaptıktan sonra geçen yıl dikilen fidanların %80 oranında tutmuş olması Aksaray için en büyük kazançtı diyerek ümit verdi " "kamuoyunun yeşile olan isteği bize güç veriyor bundan sonra yamaçlarda yeşilin artması için çabamız devam edecek" dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum