AKSARAY'DA FİYAT ETİKETLERİ MERCEK ALTINA ALINDI

Aksaray Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, alışveriş merkezleri, market, mağaza, pazaryerlerinde fiyatetiketleri, ürün gramajlarını mercek altına aldı.

-
06 Ekim 2018 - 13:05

Aksaray Belediyesi halkın ekonomik menfaatlerinin korunmasını sağlamak amacıyla hafta ortasından itibaren denetim uygulaması başlattı.

Belediye Zabıta ekipleri, fiyat ve etiket değişiminden kaynaklanan haksız kazancı engellemek ve tüketiciyi bu fiyat değişikliğinden etkilenmemesi ve mağdur olmaması için alışveriş merkezleri, market, mağaza, pazar yerlerinde etiket kontrolü başlattı.

Piyasa şartları dışında haksız fiyat farkı ile kazanç elde etmeye çalışan işletmeler hakkında yasal işlem başlatıldığı bildirildi.

Zabıta ekipleri, kontroller sırasında etiket fiyatı ile kasada belirlenen fiyatları karşılaştırması yaptı. İşletme sahiplerine ürün fiyatlarının açıkça belirtilmesi gerektiği yönünde uyarılarda bulundu.

Zabıta Müdürlüğünce yapılan açıklamada,fiyat etiket tarifesi bulunması zorunluluğu bulunan işletmelerin, bu konuda gerekli hassasiyet göstererek yapılan denetimlerde olumsuzlukla karşılamamaları için fiyat etiket tarifelerini asmaları gerektiği bildirildi. Tüketicilerin, satın aldıkları mal ve hizmetlere yönelik tüm şikâyetlerini ALO 175’e bildirmeleri istendi.

Ayrıca denetim sonunda yapılan tespitler İl Ticaret Müdürlüğüne bildirilerek Tüketici Kanunun ilgili maddesine göre işlem yapılması sağlanıyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..