AKSARAY EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİNDE PUVA TEDAVİ YÖNTEMİ İLE BİRÇOK DERİ HASTALIĞI TEDAVİ EDİLİYOR

Puva, ilerleyen teknoloji sayesinde geliştirilen, faydalı güneş ışınları üreten bir cihaz içerisinde, Psoralen (P) olarak bilinen ışığa karşı duyarlandırıcı madde ile ultraviyole A ışınlarının (UVA) birlikte kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Tedavi başarı oranları yüksek olan PUVA'nın, hastalığı durdurduğunu, yeni lezyonların oluşumunu azalttığını veya hafifletip kontrol altına alınmasını sağlamaktadır.

18 Temmuz 2019 - 12:15

Puva nedir?
Puva, ilerleyen teknoloji sayesinde geliştirilen, faydalı güneş ışınları üreten bir cihaz içerisinde, Psoralen (P) olarak bilinen ışığa karşı duyarlandırıcı madde ile ultraviyole A ışınlarının (UVA) birlikte kullanıldığı bir tedavi yöntemidir.
Tedavi başarı oranları yüksek olan PUVA'nın, hastalığı durdurduğunu, yeni lezyonların oluşumunu azalttığını veya hafifletip kontrol altına alınmasını sağlamaktadır.
Puva tedavisi nasıl uygulanır?
Tedavi seansları sadece birkaç saniyelik ışık maruziyeti ile başlar ve süreler her seansta kızarıklık, kaşıntı gibi çeşitli kriterler göz önüne alınarak kademeli olarak artırılır.
Tedavi kapalı bir kabin içerisinde yapılmaktadır. Kabin kapısı kilitli olmayacağı için hasta istediği an çıkabilir. Tedavi sırasında UV’nin tüm vücudunuza eşit olarak dağılabilmesi için kabinin ortasında durmanız gerekmektedir.

Puva tedavi süresi ne kadardır?
Hastalığın durumuna bağlı olmakla beraber ortalama tedavi süresi 2-3 aydır. Tedavi programın haftada 2-4 seans şeklinde uygulanmaktadır.

Tedavide dikkat edilmesi gereken hususlar 
PUVA tedavisi öncesi yüz ve vücuttaki benlerin kapatıldığını, tedavi sırasında UV ışığının gözlere zarar verme ihtimaline karşın, kabin içerisinde iken hastalara güneş koruyucu gözlük kullandırılır. Tedaviden çıktıktan sonra ve tedaviye girilmeyen günlerde, güneş gören bölgelere, doktorunuzun önereceği koruyucu kremler sürülmelidir. Şapka ve benzeri giyeceklerle vücudun açıkta kalan kısımları güneşten korunmalıdır.

Puva tedavisi kimlere uygulanabilir?
Birçok kronik deri hastalığı Puva Yöntemi ile tedavi edilebilmektedir. Bunlardan bazıları ise;
Psoriazis ( Sedef hastalığı) 
Vitiligo(beyaz leke hastalığı) 
Kronik egzamalar, 
Günes alerjisi, 
Deri Lenfomasinin erken evresi (Mikozis Fungoides), ve diğer deri hastalıklarıdır. 

PUVA tedavisinin uygun olmadığı hastalıklar ve hastalar 
PUVA tedavisinin güneşe duyarlılığı olan lupus ve rosacea gibi deri hastalıklarında kullanılmaması gerekmektedir. 12 yaşından küçük deri kanseri öyküsü olan çocuklar, gebeler ve emziren hastaların da PUVA tedavisinde kullanılan psoralen madde nedeniyle tedavisinin uygun görülmemektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..