SOSYAL GÜVENLİK

SOSYAL GÜVENLİK

SGK KÖŞESİ...

SORU-CEVAP - 8

16 Şubat 2015 - 10:28 - Güncelleme: 19 Mart 2015 - 09:05

SORU  1 :

Gelir Testi sonucuna itiraz edebilir miyim?

CEVAP 1 :

Gelir Testi Sonucuna; Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Sosyal Güvenlik Merkezi tarafından “GSS (Genel Sağlık Sigortası) Tescil Bildirimi” nin tebliğ tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde ilgili Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yazılı olarak itiraz edilebilir.

SORU  2 :

Hangi durumlarda Gelir Testi’ nin yenilenmesi gerekir?

CEVAP 2 :

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından gelir testi yapıldıktan sonra gelir durumları değişenler ile Adrese Dayalı Nüfus Kayıtlarına göre hane içinde yer alan ailede doğum, ölüm, evlenme, boşanma ve benzeri nedenlerle değişiklik meydana gelen kişilerin gelir testinin yenilenmesi gerekmektedir.

Bu kişilerin, söz konusu değişikliğin meydana  geldiği tarihten itibaren bir ay içinde Vakfa müracaat etmeleri halinde gelir testi sonuçları yenilenmektedir.

Gelir testi sonucuna göre Kanunun(60/1c-1) alt bendi yada Kanunun 60’ıncı maddesinin birinci fıkrası (g) bendi  kapsamında tescil yapılanlar, yukarıda belirtilen durumlar hariç olmak üzere gelir testinin yapıldığı tarihten itibaren altı ay geçtikten sonra yeni bir Gelir Testi talebinde bulunabilirler.

Gelir Testi yapılanlardan Genel Sağlık Sigortası tescili yapıldığı tarihten itibaren, aile içindeki bireylere ait verilerin doksan günde bir Bütünleşik Sosyal Yardım Hizmetleri Projesinde otomatik olarak güncellenmesi sonucunda gelir durumu değişenlerin tescil işlemleri, değişikliğin meydana geldiği tarih itibariyle güncellenmektedir.

 

AKSARAY SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ

DİKKAT: Yayınlanan Makale, Yorum ve Yazılardan yazarları Sorumludur ve Yazılar Yazan kişilerin görüş ve düşüncesidir. Haber sitemiz bu yazılardan dolayı Sorumlu tutulamaz. narkotik banner'' width=

Son Yazılar