SOSYAL GÜVENLİK

SOSYAL GÜVENLİK

SGK KÖŞESİ...

SORU-CEVAP - 9

27 Şubat 2015 - 16:28 - Güncelleme: 19 Mart 2015 - 09:05

SORU  1 :

Yabancı Ülke Vatandaşlarının Genel Sağlık Sigortalılığı hakkında bilgi alabilir miyiz?

CEVAP 1 :

Yerleşim yeri bir yıldan fazla süredir ülkemizde olan (ikamet izni almış) ve yabancı bir ülke mevzuatı kapsamında sigortalı olmayan ve de yabancı ülke mevzuatı kapsamındaki sigortalarından dolayı Türkiye’de sağlık hizmetlerinden yararlanamayan yabancı uyruklu vatandaşlar talepleri halinde Kurumumuza müracaat ederek 5510 sayılı Kanunun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi kapsamında primlerini kendileri ödeyerek genel sağlık sigortalısı olabilmektedir. Bu kişilerin bakmakla yükümlüolduğu aile fertleri de kişilerde  genel sağlık sigortalısı sayılır.

sgk internet/sigortalilik/saglik_sigortasi_testi_sureci/yabanci_ulke/yabanci_ulke_02Yabancı Ülke Vatandaşlarının Genel Sağlık Sigortalılığı

Bulunduğunuz yer:SiGORTALILIK> GSS Tescil ve Gelir Testi Süreci şu an seçili

customizeShelfContainer

SORU  2 :

Ülkemizde Öğrenim gören Yabancı Uyruklu Öğrencilerin Genel Sağlık sigortalılığı hakkında bilgi alabilirmiyiz?

 

CEVAP 2 :

Ülkemizde öğrenim gören yabancı uyruklu öğrencilerden, okula ilk kayıt tarihinden itibaren üç ay içinde dilekçeyle Kuruma müracaat edenlerin, 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (d) bendindeki ve 52 nci maddenin ikinci fıkrasının ikinci cümlesindeki şartlar aranmaksızın talep tarihini takip eden günden itibaren genel sağlık sigortalılığı başlatılır ve öğrenimleri süresince genel sağlık sigortalılıkları devameder. Başvuru süresinde talepte bulunmayanlar hakkında öğrenimleri süresince genel sağlık sigortası hükümleri uygulanmaz.

Bu kişilerin, bir öğrenim dönemine ilişkin 82 nci maddeye göre belirlenen prime esas günlük kazanç alt sınırının üçte birinin 30 günlük tutarı üzerinden belirlenen genel sağlık sigortası priminin kendilerince ödenmesi gerekmektedir.

 

AKSARAY SOSYAL GÜVENLİK İL MÜDÜRLÜĞÜ

DİKKAT: Yayınlanan Makale, Yorum ve Yazılardan yazarları Sorumludur ve Yazılar Yazan kişilerin görüş ve düşüncesidir. Haber sitemiz bu yazılardan dolayı Sorumlu tutulamaz. narkotik banner'' width=

Son Yazılar