-

AKSARAY'DA İŞKUR ARACILIĞIYLA 2022 YILINDA 9.106 KİŞİ İŞE YERLEŞTİ

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu (İİMEK) 2023 yılı 1. olağan toplantısı Aksaray Valiliği toplantı salonunda Vali Yardımcısı Şeyma POLAT BALAK başkanlığında kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. Aksaray Valiliği öncülüğünde Sultanhanı, Eskil ve Ortaköy ilçelerinde açılması planlanan yeni organize sanayi bölgeleri ve yine Aksaray Valisi Sayın Hamza AYDOĞDU'nun öncülüğünde ilimize kazandırılan yeni yatırımlarla birlikte istihdamda önemli artışlar kaydedilmektedir.

AKSARAY'DA İŞKUR ARACILIĞIYLA 2022 YILINDA 9.106 KİŞİ İŞE YERLEŞTİ
17 Ocak 2023 - 14:27
İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu (İİMEK) 2023 yılı 1. olağan toplantısı Aksaray Valiliği toplantı salonunda Vali Yardımcısı Şeyma POLAT BALAK başkanlığında kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleşti. Aksaray Valiliği öncülüğünde Sultanhanı, Eskil ve Ortaköy ilçelerinde açılması planlanan yeni organize sanayi bölgeleri ve yine Aksaray Valisi Sayın Hamza AYDOĞDU'nun öncülüğünde ilimize kazandırılan yeni yatırımlarla birlikte istihdamda önemli artışlar kaydedilmektedir.

Aksaray İlimiz TR71 Bölgesi'nde yer almakta olup işsizliğin ortalamasını düşüren öncü illerden olup Aksaray’da 9.106 kişilik istihdam gerçekleşmiştir. 
Aksaray Valiliği öncülüğünde; İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından 2022 yılında gerçekleştirilen çalışmalar doğrultusunda işgücü piyasasının ara eleman ihtiyacını karşılamak amacıyla 644 kişi İşbaşı Eğitim Programı (İEP) kapsamında, 43 kişi İstihdam Garantili Meslek Edindirme Kursu (MEK) olmak üzere toplamda 687 kişi mesleki deneyim ve tecrübe kazandırılarak istihdam edilmiştir.

2022 YILINDA İSTİHDAM DA %34,5’LİK ARTIŞ GERÇEKLEŞTİ.


2022 yılında İŞKUR aracılığıyla 5.892’i erkek, 3.214 kişi kadın olmak üzere toplamda 9.106 kişi işe yerleşmiştir. Bir önceki yıla göre Kadın İstihdamında %58’lik, (Erkek İstihdamında %24,3’lük toplam istihdamda %34,5’lik) bir artış yaşanmıştır. 

 AKSARAY’DA 5.030 GENÇ İŞE YERLEŞTİ.

Genç nüfus, ekonomik krizlerden en çok etkilenen grupların başında yer almaktadır. Yaşanan ekonomik krizler ve pandemi ile birlikte tüm dünyada giderek artan genç işsizliği işgücü piyasasına ilişkin önemli küresel gündem maddelerinden biri haline gelmiştir. Her ülke genç işsizlik problemi karşısında bir takım politikalar oluşturmuş ülkemizde Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile Ulusal Genç İstihdam Stratejisi ve Eylem Planı 2021- 2023 hazırlanarak hayata geçirilmiştir.

Bu doğrultuda 2021 - 2023 dönemi Ulusal Genç İstihdamı Strateji Eylem Planları 3 temel eksen üzerine inşa edilmiştir. Başlıca kriterler; Gençlerin işgücü verimliliğini arttırarak kırılganlıklarının azaltılması, eğitim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi, dijitalleşen dünyada ülkemizin rolünün güçlendirilmesi ve değişen koşullara ve emek arzına göre işgücü piyasasının güncellenmesidir.
Ana hatlarıyla stratejinin temel politika eksenleri;
Eğitim - İstihdam ilişkisinin güçlendirilmesi

Ne Eğitimde Ne İstihdamda olan gençlerin istihdamının arttırılması,
Geleceğin işleridir.

AKSARAY KADIN VE GENÇ İSTİHDAMINDA 6. SIRADADIR.

Ülkemizin Kalkınma vizyonunu ortaya koyarak temel yol haritası olma niteliği taşıyan 11. Kalkınma Planında 2019-2023 gençlerin istihdamına geniş yer verilmiştir. Böylelikle 11. Kalkınma Planı ile Ulusal Genç İstihdam Stratejisinin temel hedefi 2024 yılına kadar Genç işsizliğin en az %17.8'e düşürülmesi ve gençlerin istihdam edilebilirliğinin arttırılmasıdır. TÜİK tarafından açıklanan Kasım 2022’ye ilişkin işgücü istatistiklerinde 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı %17,8 olmuştur. Bu doğrultuda Aksaray Valiliği öncülüğünde; kurum ve kuruluşların iş birlikteliğinde, İŞKUR koordinasyonunda gerçekleşen istihdam çalışmalarında 2022 yılında Aksaray genç ve kadın istihdamı bakımından nüfusa oranla Türkiye'de 6. sırada yer almaktadır. Benzer şekilde engelli istihdamında da Türkiye genelinde 7. sırada yer almıştır. Ayrıca Genç Nüfus Potansiyel, Türkiye ortalamasının üstünde yer alan Aksaray Genç ve Kadın istihdamında 6.’lığın yanı sıra “Ne Eğitimde Ne De İstihdamda” olan (NEET – Not in Employment, Education or Training) Engellilerin İstihdamında Türkiye 3.sü olarak başarılı iller arasında yer almaktadır. 2022 Yılında 15-29 yaş grubunda 5.030 Genç işe yerleştirilmiştir.

30.174 KİŞİYE BİREYSEL DAIŞMANLIK

İş ve Meslek Danışmanları tarafından 30.714 kişiye bireysel danışmanlık gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 4.529 işyeri ziyaret edilerek İŞKUR teşvik ve destekleri anlatılmıştır.
İş Kulübü liderleri tarafından bugüne kadar dezavantajlı grupta yer alan kadınlara, gençlere, göçmenlere, engelli ve eski hükümlü vatandaşlarımız sosyal yardım yararlanıcıları yer almak üzere toplamda 2.411 katılımıyla CV hazırlama, iş arama kanalları, mülakat teknikleri, işveren beklentileri, mülakat simülasyonları ve kariyer yetkinlikleri alanında eğitimleri verilmiş ve istihdam edilebilirlikleri arttırılarak istihdamları gerçekleştirilmiştir. 
İŞKUR Meslek Danışmanları tarafından 2022 yılında Üniversite ile 12. sınıf öğrencilerine “iş arama becerileri” önemi, 8. sınıf öğrencilerine “Meslek Seçiminin Önemi” hakkında yapılan faaliyetler kapsamında 14 eğitim öğretim kurumu ziyaret edilmiş olup 867 öğrenciye bilgilendirme yapılmıştır.

Ayrıca 30.714 kişiye İş ve Meslek Danışmanlığı hizmeti sunulmuştur. Bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiştir. İlimiz bu rakamlarla danışmanlıkla Türkiye 5. si olmuştur.

4.529 İŞYERİ ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİ.

2022 yılı Aralık ayı sonu itibariyle İl Müdürlüğümüz faaliyet alanı içerisinde 1+ istihdamlı 1.142, 10 + istihdamlı 3.263, 50+ istihdamlı 124 olmak üzere toplam 4.529 özel sektör işyerine İş ve Meslek Danışmanları tarafından ziyaret düzenlenmiş ve aktif işgücü programları kapsamında teşvik ve desteklerden anlatılmıştır.
Pandemi sürecinde istihdamın korunması ve artırılmasına yönelik olarak Pasif İşgücü Programları kapsamında Kısa Çalışma Ödeneği, Nakdi Ücret Destek, İşsizlik Ödeneği ve Normalleşme Desteği sağlanmıştır.

Okullarda düzenlenecek olan Toplum Yararına Program (TYP) başvuruları 23-27 Ocak 2023 tarihlerinde gerçekleşecek olup, başvurmak isteyenler e-Devlet, İŞKUR e-şube ( www.iskur.gov.tr ) veya ALO-170 iletişim hattı üzerinden yapabileceklerdir.
Aksaray Valiliği öncülüğünde, İŞKUR Koordinasyonunda tüm kurum ve kuruluşlarımızın, paydaşlarımızın destekleriyle ilimiz Türkiye genelinde ilk 10 içerisinde yer almıştır.
Vali Yardımcısı Şeyma POLAT BALAK Başkanlığında gerçekleşen İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısına Belediye Başkan Yardımcısı Hıfsı PEKER, Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Mahmut AKKUŞ, İl Milli Eğitim Müdürü Hacı Ömer KARTAL, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet KOÇAŞ, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Muhammet AKBULUT, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Doğan CEYLAN, Aksaray Üniversitesi Araştırma Görevlisi Dr. İlkay TOSUN, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Refik TEZCAN, Ticaret İl Müdürü İsmail SEVİM, Ahiler Kalkınma Ajansı Aksaray Koordinatörü Fatma BECEREKLİ, Organize Sanayi Bölge Müdürü Ayhan ERMİŞ, Girişimci İş Kadınları Dernek Başkanı Hatice ŞAHİN EROĞLU, Türkiye Engelliler Konfederasyonu Aksaray İl Temsilcisi Bekir KAYA, Türkiye İşveren Konfederasyonu Aksaray İl Temsilcisi Hüseyin ÖZKAN, Türkiye İşçi Konfederasyonu Aksaray İl Temsilcisi Muhterem TAŞDEMİR, HAK-İŞ Konfederasyonu Aksaray Temsilcisi Celal BOZKIL katıldı.


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum