-

Aksaray Dahil 27 şehre 36 yeni Deneyap Teknoloji Atölyesi kuruluyor

Aksaray valisine ziyaret eden Aksaray Basını Deneyap atölyesi talep etmişti Vali Hamza AYDOĞDU verdiği sözünü tuttu Atölye Dağılgan Gençlik merkezinin 2 katında hizmet verecek Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ilköğretim öğrencilerinin 3 yıl boyunca ücretsiz olarak teknoloji eğitimlerini alabileceği Deneyap Teknoloji Atölyelerinin 27 ilde daha kurulacağını açıkladı.

Aksaray Dahil 27 şehre 36 yeni Deneyap Teknoloji Atölyesi kuruluyor
19 Haziran 2021 - 13:12

Aksaray valisine ziyaret eden Aksaray Basını Deneyap atölyesi talep etmişti Vali Hamza AYDOĞDU verdiği sözünü tuttu Atölye Dağılgan Gençlik merkezinin 2 katında hizmet verecek  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ilköğretim öğrencilerinin 3 yıl boyunca ücretsiz olarak teknoloji eğitimlerini alabileceği Deneyap Teknoloji Atölyelerinin 27 ilde daha kurulacağını açıkladı.

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu’nun Aksaray Valiliğine atandığınza hayırlı olsun ziyaretine giden Basın mensupları tanıştığı ilk gün isteklerde bulunmuş Aksaray’ın eksikliklerini dile getirmişlerdi. Gazetecilerin Gençlerin Önünü açacak en önemli projenin Dene Yap atölyesi olduğunu belirterek Aksaray’a getirilmesi hususunda Ankara Bürokrasisi üzerindeki nufuzunu kullanmasını talep etmişlerdi . konuya anında müdahil olan Vali Aydoğdu ise telefon trafiğinin ardından Dene Yap Atölyeleri Genel Müdürüyle görüştüğünde 2021 yılında kuruyoruz o zaman ben bina tahsisi yapacağım demişti Tüm basın Mensuplarının önünde cereyan eden hadise bugün meyvesini verdi Vali Aydoğdu gelecekte Aksaray gençlerinin ufkunu açacak olan Dene Yap Atölyesi için verdiği  sözünde durmuş oldu 
Alksarayu Deneyap Teknoloji atölyesi Aksaray Dağılgan spor kompleksinde yer alan Gençlik merkezinde kurulumu tamamlandı temmuz ayı içerisinde kabiliyetine göre il içinde bulunan öğretmenlerden Mentör seçimi yapılacak ve öğrenci alımı için ise başvurular 4 temmuza kadar yapılabilecek 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank   Aksaray içinde önemli olan ‘’ Deneyap Teknolojileri   Atölyeleri"nin daha önce 30 ilde kurulduğunu belirterek, "Şimdi ise 27 ilimizde 36 yeni Deneyap Teknoloji Atölyesi daha kuruyoruz. İlk aşama olan yazılı sınav başvuruları bugün başlıyor. Başvurular 4 Temmuz'a kadar devam edecek." ifadelerini kullandı. 
Dünya Gençlik ve Spor Konfederasyonu Aksaray il temsilcisi Abdulkadir Ay Konuyla ilgili Deneyap Teknoloji Atölyelerinin önemine değinerek  tüm velilere çağrıda bulundu ‘’Aksaray’ın  gençlerine büyük imkan verecek bir eser Çocuklarımızı Deneyap Atölyesine girdirebilmek için mutlaka sınavlara hazırlayın çünkü buralardan geleceği en parlak bilim ve teknoloji insanı  yetişecek teknofest için yeni adayları yetiştireceğiz kısaca  yeni Bayraktar’ların yolu açılacak  bu eseri Aksaray’a kazandıran Başta Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu’ya  ve emeği geçenlere geleceğimiz adına teşekkür ediyorum ‘’ dedi
Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının öncülüğünde, Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfının ortak çalışması sonucu başlatılan Deneyap Türkiye, 11. Kalkınma Planı'nda yer alıyor.
Milli Teknoloji Hamlesi'nin itici gücünü oluşturmak, teknoloji üretme yetkinliği yüksek genç bireyler yetiştirmek amacıyla yola çıkan "Deneyap Teknoloji Atölyeleri"nden 50 bin teknoloji yıldızı gencin yetiştirilmesi hedefleniyor. Türkiye genelinde 30 ilde devam eden Deneyap Teknoloji Atölyeleri, ülke geneline yayılıyor.
Verimlilik Teknoloji Fuarı'na katılan Bakan Varank, gençler tarafından ilgiyle takip edilen atölyelerle ilgili yeni gelişmeyi duyurdu. Varank, ATO Congresium'da gerçekleştirilen etkinlikte şunları kaydetti:

"Burs ve araştırmacı programlarımızla, TEKNOFEST gibi organizasyonlarla, Deneyap Türkiye gibi projelerimizle her yaştan insanımıza yatırım yapıyoruz. Bu noktada, bir müjdeyi vermek istiyorum. Biliyorsunuz 2023 hedeflerimizden biri de 81 ilin tamamında 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi kurmaktı. 4. sınıftan 9. sınıfa kadar olan öğrencilerimize 3 yıl boyunca ücretsiz teknoloji eğitimleri verdiğimiz bu atölyeleri şimdiye kadar 30 ilimizde hizmete aldık. Şimdi ise 27 ilimizde 36 yeni Deneyap Teknoloji Atölyesi daha kuruyoruz. Ekim ayında başlayacak eğitimlere katılacak öğrencilerimiz, yazılı ve uygulamalı iki aşamalı bir sınavla belirlenecek. İlk aşama olan yazılı sınav başvuruları bugün başlıyor. Başvurular 4 Temmuz'a kadar devam edecek. Ben tüm gençlerimize ve ailelerine bu fırsatı değerlendirmeleri, başvurularını son güne bırakmadan yapmaları çağrısında bulunuyorum."
Bakan Varank'ın açıkladığı 27 il şunlar: Ankara, Aksaray, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzincan, Giresun, Hatay, İstanbul, Karaman, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kilis, Kocaeli, Kütahya, Mardin, Mersin, Ordu, Sivas, Şırnak, Tekirdağ ve Van.
36 ay ücretsiz eğitim
Deneyap Teknoloji Atölyeleri'nde, iki farklı yaş grubundaki öğrencilerin, girişimcilik, yaratıcı düşünme, eleştirel düşünme, karmaşık problemleri çözme, etkili iletişim ve takım çalışması gibi becerileri kazanmaları amaçlanıyor.
Ortaokul ve liseye başlangıç çağındaki gençlere, Tasarım ve Üretim, Robotik ve Kodlama, Elektronik Programlama ve Nesnelerin İnterneti, Nanoteknoloji ve Malzeme Bilimi, Havacılık ve Uzay Teknolojileri gibi toplam 11 başlıkta 36 ay ücretsiz eğitimler veriliyor.

Bu 3 yıllık süreçte gençlerin, temel teknoloji yetkinlikleri, özel ilgi alanları ve proje üretme kabiliyetleri konusunda gelişim göstermeleri bekleniyor.
30 ilde devam ediyor
Deneyap Türkiye'de ilk sınıflar Adana, Ankara, Antalya, Edirne, Eskişehir, Erzurum, Hakkari, İzmir, Konya, Manisa, Muğla ve Trabzon olmak üzere 12 ilde açılmıştı. Teknoloji atölyelerinin ikinci fazı, Adıyaman, Afyonkarahisar, Antalya, Ağrı, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Gaziantep, Isparta, Kahramanmaraş, Kastamonu, Malatya, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ve Yozgat olmak üzere 18 ilde hayata geçirilmişti. Deneyap Teknoloji Atölyeleri’nde toplamda 5 bin 630 öğrenci eğitim alıyor.
Ortaokul seviyesi için 4 ve 5. sınıflar, lise seviyesi için de 8, 9 ve lise hazırlık sınıfları başvuru yapabilecek. Başvuruların 4 Temmuz’da tamamlanmasının ardından 2-23 Ağustos döneminde sınavlar gerçekleştirilecek. Konuya ilgi duyan gençler, www.deneyap.turkiye.org adresinden ayrıntılı bilgilere ulaşabilecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum