-

AKSARAYLI ŞEHİT SİNAN KUNDURACI'NIN ADI AFRİKA'DA YAŞAYACAK

17 Nisan 2016'da Hakkari Yüksekova'da şehit olan Özel Harekat Polisi Sinan Kunduracı adına Afrika'da başlatılan Su Kuyusu çalışması tamamlanıp, hizmete sunulduğu bildirildi.

AKSARAYLI ŞEHİT SİNAN KUNDURACI'NIN ADI AFRİKA'DA YAŞAYACAK
10 Şubat 2020 - 11:34
Aksaray İHH İnsani Yardım Derneğinin Aksaray şehitleri için başlattığı Her Şehit İçin Bir Kalıcı Eser Projesi kapsamında ilk eserin tamamlandığı belirtildi. Konu ile ilgili bilgi veren Aksaray İHH Başkanı Şenol Korkmaz, şehitler adına somut hizmetler yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Bu güzel vatanın büyük bedellerle ayakta durduğunu dile getiren Korkmaz, dernek yönetimi olarak şehitlerimize vefa açısından ne yapılabileceği üzerine uzun istişareler yapıldığını söyledi. İstişareler sonunda imkanlar ölçüsünde kalıcı eserlere isimlerinin yazılarak sadaka-i cariye temennisiyle su kuyusu, okul, cami, Kur'an Kursu, sağlık ocağı inşaa edilebileceğine karar verildiğini söyleyen İHH Başkanı Korkmaz, derneğe gelen 'isim şartsız' bağışların biriktikçe bir şehit için değerlendirileceğini ifade etti.

 

ŞEHİT AİLESİNDE DUYGU DOLU ANLAR

Su Kuyusu hizmete sunulurken bir merasim yapıldığını ve bunun kısa bir videoya çekildiğini belirten Aksaray İHH Başkanı Şenol Korkmaz, yerli insanların da hazır bulunduğu merasimin bir fotoğrafı ve hafıza kartına yüklenen videoyu aileyi evinde ziyaret ederek teslim etti. Ziyarette çok mutlu olan ve kuyu fotoğrafını görünce duygulanan anne ve baba dernek yetkililerine ve emeği geçen herkese teşekkür etti. Şehit Babası Mehmet Kunduracı, İHH'nın bu zarif hareketinin kendilerini çok mutlu ettiğini, gerek Aksaray olsun gerekse Türkiye ve Dünya genelinde olsun gönüllere dokunacak güzel hizmetler yaptığına şahit olduklarını belirtti ve tüm gönüllülere kolaylıklar diledi. İHH Başkanı Şenol Korkmaz da Şehit Babasına kuyu için izin vermelerinden dolayı teşekkür etti.

 

SU KUYUSU PROJESİ NEDİR?Aksaray İHH Başkanı Şenol Korkmaz su kuyusu projesi hakkında bilgi verdi. Korkmaz şunları söyledi: "Afrika ve Asya ülkelerinde yürüttüğümüz proje, temiz suya ulaşamayan insanlara su hizmeti sunmak için başlatılmıştır. 2020 Yılındayız ve hala milyonlarca insan temiz suya ulaşamıyor maalesef. İnsanlar gölet sularına ulaşmak için Afrika'da ortalama 8-10 saat yürümek zorunda kalıyorlar. İHH olarak bu duruma çözüm mahiyetinde insanların rahatça ulaşabilecekleri yakınlıkta su kuyuları açılması kararlaştırılmıştır. Şu ana kadar yaklaşık 9300 adet su kuyusu açılmıştır. Bir Su Kuyusu Bedeli 3000 EURO olup, başvuru yaptıktan sonra 6-12 ay arasında kuyunun açılması ön görülmektedir. Şehidimizin kuyusu dokuz ayda tamamlanmıştır. Bağışçı sadece kendi belirlediği bir isim için bir su kuyusu bedeli bağışlayabildiği gibi durumu yeterli olmayıp, açılacak bir su kuyusuna katkı sunabilmektedir. Sinan Kunduracı kardeşimiz adına açılan kuyu bu şekilde hayat bulmuştur. Kuyu açıldıktan sonra bugünkü ziyaretimizde olduğu gibi fotoğraf panosu ve video ilgili aile veya bağışçıya teslim edilmektedir. Buradan tüm bağışçılarımıza teşekkür ediyoruz. Su Gibi Aziz Olunuz!"

Aksaray İHH Başkanı Şenol Korkmaz, halkımızın desteğiyle tüm şehitlerimiz adına faydalı bir eser inşa etmeyi temenni ettiklerini sözlerine ekledi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum