-

BÜYÜK USTA NEŞET ERTAŞ MEZARI BAŞINDA ANILDI

Kent merkezindeki Bağbaşı Mezarlığı’nda yapılan törende, Ertaş için Kur’an-ı Kerim okunarak dua edildi. Yoğun yağmur altında gerçekleştirilen törende, protokol üyeleri ve sevenleri, Neşet Ertaş’ın kabrine karanfiller bıraktı.

25 Eylül 2019 - 15:23
Kent merkezindeki Bağbaşı Mezarlığı’nda yapılan törende, Ertaş için Kur’an-ı Kerim okunarak dua edildi. Yoğun yağmur altında gerçekleştirilen törende, protokol üyeleri ve sevenleri, Neşet Ertaş’ın kabrine karanfiller bıraktı.

“HİÇBİR ZAMAN NEŞET ERTAŞLAR UNUTULMAYACAKTIR”Kırşehir Valisi İbrahim Akın: “Neşet Ertaş’ın son yıllarda Abdal kültürünün yetiştirdiği, Türkiye’ye mal olan bir halk ozanı olduğunu söyledi. Türkiye’nin 25 Eylül 2012 tarihinde önemli bir değerini kaybettiğini anımsatan Akın, ozanı vefatının 7. yılında mezarı başında dualarla andıklarını vurgulayarak, “Mekanı cennet olsun, Allah rahmet eylesin. Sevenlerine başsağlığı diliyorum. Hiçbir zaman Neşet Ertaşlar unutulmayacaktır. Onu unutturmamak adına bu yıl da belediye başkanlığımızca çeşitli etkinlikler organize edildi”

“ONUN TÜRKÜLERİ BİZİM SEVDAMIZ OLDU”CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya’da Neşet Ertaş’ın, türküleri ve sevgisiyle gönüllerde taht kurduğunu dile getirerek, “Türkiye’ye ve dünyaya varlığın ne demek olduğunu anlatarak gitti. O gerçekten varlığın ne demek olduğunu tüm insanlığa bir kez daha öğretti. O türküleriyle, insan sevgisiyle, evlat sevgisiyle, memleket sevgisiyle yaşadı. Onun sevgisiyle gitti. Kırşehir ne yapsa azdır. Kırşehir ile Neşet Ertaş bir bütün oldu. Kırşehir’i Neşet Ertaş anlattığı kadar hiçbir süreç anlatamıyor. Kırşehir onun için ne yapsa azdır. Onun türküleri bizim sevdamız oldu. Allah’tan rahmet diliyorum”

 “TÜRKİYE AĞLAMIŞTI, ŞİMDİ DE GÖKYÜZÜ AĞLIYOR”Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ise Neşet Ertaş’ın 7 yıl önce vefat etmesine rağmen gönüllerde yaşamaya devam ettiğine vurgu yaparak, ” Hepimizin bildiği gibi Türkiye’nin yetiştirdiği değerli ozanlardan birini kaybettik. Bugün gökyüzü de ağladı. Hepimizin başı sağolsun. Bundan sonraki gelecek kuşaklara bu kültürü aktarmak bizim toplumsal bir sorumluluğumuz olarak görüyorum.

Yedi yıl önce Türkiye ağlamıştı, şimdi gökyüzü de ağlıyor. Herkesin başı sağ olsun”

“BU SENE ACIMIZ BİRAZ DAHA KATLANDI”Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş da acısının hala taze olduğunu belirterek, “Unutamıyoruz. Her gün onunla beraber yaşıyoruz. Bu sene acımız biraz daha katlandı çünkü dört gün önce halamızı da kaybettik. Onu da babamızın yakınına defnettik. Acımız biraz daha fazlalaştı. Büyüklerimize teşekkür ediyoruz. Bizleri yalnız bırakmıyorlar. Neşet Ertaş, kıymet bilinirse değerlidir. Sağ olsunlar değerini biliyorlar. Tüm büyüklerimize Allah’tan rahmet diliyorum.”


Katılımcılar, aynı mezarlıkta bulunan Neşet Ertaş’ın babası, bozlak ustası Muharrem Ertaş ve kısa süre önce vefat eden kardeşi Ayşe Garip ile halk ozanı Çekiç Ali’nin kabirlerini de ziyaret ederek, dua okudu.

Bağbaşı Mezarlığı’nda mezarı başında anılan Ertaş’ın anma programına Cumhuriyet Halk Partisi(CHP)Genel Başkan Yardımcısı, Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, İl Jandarma Komutanı Ferhat Kuran, İl Kültür ve Turizm Müdürü Halil Çalışır, Neşet Ertaş’ın oğlu Hüseyin Ertaş, aile yakınları, çok sayıda vatandaş, Abdal geleneğinden gelen sanatçılar, Ahi Evran Üniversitesi Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri, Kırşehir Gençlik Merkezi’nden gençler, ailesi ve çok sayıda kişi katıldı.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN arena gazetesi (BA)

YORUMLAR

  • 0 Yorum