-

KADIN KOOPERATİFLERİ ÇALIŞTAYI AKSARAY'DA DÜZENLENDİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile TOBB Aksaray Kadın Girişimciler Kurulunun düzenlemiş olduğu İç Anadolu Bölgesi Kadın Kooperatifleri çalıştayı, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda gerçekleşti.

KADIN KOOPERATİFLERİ ÇALIŞTAYI AKSARAY'DA DÜZENLENDİ
17 Ocak 2022 - 14:27
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcıları Günseli Özen, Melisa Tokgöz Mutlu, TOBB Finansal Erişim Sorumlusu Fatma Aydoğdu, TOBB İç Anadolu Bölgesi Kadın Girişimciler Kurulu Başkanları ve birçok kooperatif üyeleri ile davetlilerin katıldığı çalıştaya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Nurten Öztürk’de online katılım sağlayarak katılımcılara kooperatiflerin öneminden bahsetti.

Katılımcılara Aksaray Üniversitesi Spor Bilimleri Spor Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi ve Bölüm Başkanı Şenay Karakuş Uysal tarafından Kadın Kooperatiflerindeki Ortak Problemlerin Değerlendirilmesi Süreçte Gerçekleşen Aktiviteler hakkında bilgi verilirken, Ahiler Kalkınma Ajansı Aksaray Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Fatma Becerikli, Kadın Kooperatifleri İçin Hibe Olanakları ve Proje Süreçleri, Kadıncık Ana Kadın Kooperatifi Başkanı Sayın İnci Mine Özkan’da Kooperatif, Kuruluş, Büyüme Süreçleri ve Bu Süreçlerde Mercek Altına Alınması Gereken Noktalar hakkında bilgi verdi.

Çalıştayın açılış konuşmasını yapan TOBB Aksaray Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Berrin Özan’da yaptığı açılış konuşmasında; “Bugün burada gönüllülük temasından yola çıkarak, bölgemizdeki kadın kooperatiflerimizin sorunlarının tespiti, iyileştirilmesi ve geliştirilmesi amacıyla toplanmış bulunmaktayız. Aksaray Kadın Girişimciler Kurulu olarak, sizlere bu yolda yaptığımız çalışmalardan kısaca bahsetmek isterim. 4 Kasım 2021 tarihinde projemizin ilk toplantısına tüm ekibimizle başladık. Kurulumuzun yanı sıra, ATSO proje ve dış ticaret birimleri, AHİKA, ASÜ, Kadıncık Ana Kooperatifi projemizde bizimle birlikte hareket etmiştir. Onlara da huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum.

Bölgemizdeki birçok kooperatiflerimizle görüşüp sorunlarını yerinde tespit ederek, somut çözümler için görüşmeler gerçekleştirdik. Gözlemlediğimiz sorunların çözümlerine yönelik sunumlar hazırlayarak çalışmalar yaptık ve bugün tüm ekibimizle buradayız. Çalıştayımızın yanı sıra, bugün içerisinde bulunduğunuz kurumun çalışanları ve aileleriyle, özellikle çocuklarımızla beraber başlattığımız “geri dönüşüm evde ve iş yerinde başlar” projemizde toplamda 6.5 ton atığı doğaya geri kazandırarak Aksaray’da örnek bir proje olmasını sağladık. Geri dönüşüm projemiz sayesinde hem sanayimize hammadde sağlamış hem de toplumsal çevre bilincini kamuoyuna ulaştırmış olduk. Buradan şunu çok net söylebilirim ki, bizim için zor olan sosyal medya üzerinde kampanya yapmaktı ama biz kolay olanı seçtik, geri dönüşüm projesini başlattık ve başardık. Aksaray tarihinde ilk defa bir kadın kooperatifinin ihracat yapması için yardımcı olarak, geçtiğimiz yıl Avrupa’ya ilk ihracatlarını gerçekleştirmeleri için belgelerini takdim ederek mutluluklarına ortak olduk. Her yıl geleneksel ticaret ve sanayi odamızla birlikte fidan dikimi, ihtiyaç sahibi öğrencilerimize yardım desteği ve sosyal projelerimizle farkındalık yarattık. Yaptığımız tüm projelerimize ilaveten, Aksaray ticaret ve sanayi odamızla birlikte her zaman çevreciliğe önem verdik ve vermeye devam edeceğiz. 81 ilimizin 81 kadın girişimciler kurulu başkanlarına ve TOBB KGK üst kuruluna özel olarak, personellerimizle birlikte fidan diktik. Dünyanın dijitalleşme çağına gittiği bir dönemde, biz de davetiyelerimizi dijital olarak dağıtarak sıfır atığa vurgu yaptık. Yeri gelmişken bir hususun altını özellikle çizmek istiyorum. Evet bugün başta sosyal medya olmak üzere dijital dünyanın araçları şüphesiz çok güçlü ve hayatımızın odak noktasında etkilidir. Fakat bizler dijital dünyanın insanları olarak gerçekle bağımızı asla koparmamız gerektiğinin de farkında olmalıyız.

Çevreciliğe, iklime, kadına yönelik şiddete dur kampanyalarını sadece sosyal medya üzerinde hashtagler açarak değil, aynı zamanda bu konuya olan farkındalığı artırmak için de hepimizin çalışmalar yapması gerekmektedir. Bölgemizdeki ve ülkemizdeki kadınlarımızı daha ferah, güvenilir, huzurlu yarınlara ulaştırmak için, Aksaray Kadın Girişimciler Kurulu olarak bizler aralıksız olarak çalışmalar gerçekleştirdik ve çalışmalarımıza devam edeceğiz” Dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum