-

MHP AKSARAY MİLLETVEKİLİ KAŞLI AKSARAY'A KAPSAMLI ASKERİ BİRLİK TALEP ETTİ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı'nın, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Milli Savunma Bakanlığı ve Bağlı Kurumların 2023 yılı bütçesi üzerinde yaptığı konuşmada Aksaray'a kapsamlı bir Askeri birlik Talep etti...

MHP AKSARAY MİLLETVEKİLİ KAŞLI AKSARAY'A KAPSAMLI ASKERİ BİRLİK TALEP ETTİ
22 Kasım 2022 - 18:38
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Milli Savunma Bakanlığı ve Bağlı Kurumların 2023 yılı bütçesi üzerinde yaptığı konuşma...

Sayın Başkan, Sayın Bakanım, 
Kıymetli komisyon üyeleri, Sayın Bakan Yardımcılarım, 
Değerli bürokratlarımız ve basınımızın saygın temsilcileri; hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Öncelikle, Millî Savunma Bakanlığı bütçesinin devletimize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. 

Ülkemizi, milletimizi ve hudut güvenliğimizi tehdit eden teröristlere yönelik terör saldırılarını bertaraf etmek ve terörü kaynağında yok etmek maksadıyla icra edilen, muharip ve destek uçaklarının yanı sıra İHA/SİHA'lar ile 70'e yakın hava aracının görev aldığı ve 81 vatandaşımızın yaralandığı İstiklal terör saldırısına atıfla belirlenen 81 hedefin başarıyla imha edildiği Pençe- Kılıç harekâtını tüm gücümüzle destekliyor, en alt rütbeden en üst rütbeye kadar görev alan tüm Mehmetçiklerimizin hepsini ayrı ayrı tebrik ediyor, başarılar diliyorum. 

Ayrıca Gaziantep'in Karkamış ilçesine hain terör örgütü mensuplarınca yapılan saldırı sonucu şehit olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum.


Sayın Bakanım,

Ankara'ya sınır olan ve bir buçuk saat mesafede bulunan Anadolu’nun merkezi konumunda ki Aksaray, coğrafi konumu itibarıyla kuzeyi güneye, doğuyu batıya bağlayan yolların kesişim noktasında yer almaktadır. 

Aksaray ile Konya arasında bulunan ikinci büyük ilçemiz Eskil Aksaray merkezine 60 kilometre uzaklıkta olup Tuz Gölü'ne kıyı sahası bulunmaktadır. 

Tuz gölü havzasında Şereflikoçhisar Kara Kuvvetleri Tatbikat Merkezi Komutanlığı sürekli olarak top atışı denemelerini icra etmektedir. 

Ayrıca Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme vakfı ortaklığıyla kurulan, Ülkemizin bölgesinde Lider Ülke hedefi doğrultusunda millî savunma çözümleriyle Yıldırım Füze sisteminden, Cirit Lazer Güdümlü Füzeye, Karadan Karaya Füze Sistemi Bora’dan SOM füzesine, MAM L, MAM T gibi birçok yerli ve milli mühimmatı Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine kazandıran ROKETSAN birçok atış testini tuz gözü havzasında icra etmektedir.
 
Yine ROKETSAN ve TÜBİTAK SAGE öncülüğünde düzenlenen TEKNOFEST Roket yarışları da her yıl tuz gölünde gerçekleştirilmektedir. 

Sayın Bakanım,

Aksaray, Tuz gölü havzasıyla iç içe olması, Helvadere Nora Antik kenti gibi kültürel mirasımızın birçok örneğine ev sahipliği yapması,  rakım ve coğrafi özellikler yönünden askeri eğitimlere oldukça elverişli olan, özellikle  Türkiye'de ve dünyada ender güzellikte yamaç paraşütü uçuş alanlarına sahip Hasan Dağı bölgesini bünyesinde barındırması gibi birçok stratejik avantaja sahiptir. 

Fetö Terör Örgütü'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi sonrasında kent merkezlerinden kaldırılan askeri birliklerin o günkü mevcudiyeti düşünüldüğünde askeri birliklerin böyle avantajlı bölgelere yöneltilmesi ülkemizin milli güvenliği için de oldukça elzemdir

Sayın Bakanım, 

Tüm bu hususular göz önünde bulundurularak Aksaray’ımız da Isparta Eğirdir Dağ Komando Okulu veya Kayseri Komando Tugayı benzeri kapsamlı bir askeri birliğin #Aksaray ilimizde kurulmasını Aksaray'ımız ve Aksaraylı hemşehrilerimiz adına Bakanlığımızdan talep etmekteyiz. 

Aksaray’ımızın böyle kapsamlı bir askeri birliğe ev sahipliği yapması hem çevre illerimizdeki yoğunluğu azaltacak hem de Aksaray’ımıza ekonomik ve sosyal anlamda can suyu olacaktır. 

Sözlerime son verirken Türk ve Türkiye Yüzyılı vizyonuna birlikte hazırlandığımız bu günlerde Türkiye'nin üniter yapısına kasteden hain odaklara karşılık olarak verdiğimiz bu kutlu ve onurlu mücadelenin öncüsü Millî Savunma Bakanlığımızı ve tüm unsurlarını cani gönülden tebrik ediyor, Milliyetçi Hareket Partisi olarak her zaman yanlarında olduğumuzu bir kez daha gururla ifade ediyorum.

Bütçemizin vatanımıza, milletimize, Bakanlığımıza hayırlı olmasını diliyor, saygılarımı sunuyorum."
dedi.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ramazan MUTLU
    1 yıl önce
    Bu talep uygun. Şu anda aksaray'ın sulamada kullandığı suyun çekilmesi nedeniyle, tuz gölünden su alanlarına doğru tersine akıntı başladığı için tarlalar tuzlu su ile sulanmakta, bir süre sonra tarlalar çoraklaşarak verimsiz hale gelecektir. Aksaray'a acilen başka havzalardan su getirilmesi gerekir. Su sorunun her fırsatta gündeme getirilerek hükümetin proğramına girdirilmesi için uğraşılması daha faydalı olacaktır. Bu iş için sadece Aksaray değil KOP bölgesi milletvekillerinin müştereken çalışma yapması daha efdaldir.