-

SIKIŞTIĞI YERDEN 45 DAKİKA KURTARILMAYI BEKLEDİ, TEPKİ GÖSTEREN VATANDAŞLAR BÖLGEYE AFAD MERKEZİ İSTEDİ

Konya Yolu Sultanhanı ilçesi yakınlarında meydana gelen trafik kazasında Araçta sıkışan Ağır yaralı 45 Dakika boyunca kurtarılmayı bekledi. Hiç bir eğitimli ve teçhizatlı kurtarma görevlisinin olmadığı kaza mahallinde Vatandaşlar ve jandarma ellerindeki imkanlarla yaralıyı kurtarmaya çalıştı.

17 Ekim 2022 - 09:01
Geçtiğimiz Hafta sonu Konya Aksaray Yolu Sultanhanı ilçesi Yakınlarında yaşanan trafik kazasında Yaralıyı Kurtarma rezaleti yaşandı. Kazada 45 Dakika boyunca Sıkıştıgı yerden kurtarılmak için Bekleyen yaralı nedeniyle, Kaza mahallindeki Vatandaşlar Teşhizatlı Kurtarma ekibinin olmamasına büyük tepki gösterdi.

Kaza, 15 Ekim Cumartesi günü saat 07:30 civarı Konya-Aksaray Karayolu Sultanhanı ilçesi yakınlarında meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, Konya'dan Aksaray istikametine seyreden Ömer U. idaresindeki 07 AZN 818 plakalı Opel marka otomobil Sultanhanı ilçesi yakınlarına geldiğinde önünde seyreden Kemal A. yönetimindeki 68 LA 075 plakalı pancar yüklü Mercedes marka kamyona arkadan çarptı. Çarpmanın şiddeti ile savrulan otomobil refüjde bulunan bariyerlere çarparak durabildi. Hurdaya dönen otomobildeki sürücü araç içerisinde sıkıştı. 

Bu sırada olay yerine biriken vatandaşlar sıkışan sürücüye yardım etmek istedi.
Kurtarma ekipleri gelene kadar yoldan geçen araçlardan levye toplayan vatandaşların kimisi aracın üzerine çıktı, kimisi de levyeyle sıkışan sürücüyü kurtarmaya çalıştı. Yaklaşık 45 Dakikalık Bekleyişin ardından Aksaray Merkezden gelen 2 AFAD Personelinin Teçhizat ile müdahalesi ile yaralı 5 Dakika içerisinde sıkıştığı yerden çıkartılarak sağlık ekiplerine teslim edildi. 

 

  İNSAN HAYATI BUKADAR UCUZ MU? KONYA YOLU ÜZERİNE AFAD MERKEZİ ŞART


Kaza mahalline gelen Sağlık ekipleri ve Jandarma Araç içerisinde sıkışan sürücüyü vatandaşlar ile birlikte çıkartmak için büyük çaba harcasa da teçhizat olmadığı için yaralıyı çıkartamadılar. Kaza mahallinde biriken vatandaşlar ise tepkilerini dile getirdiler. Kaza mahallinde yaşanan duruma tepkisini dile getiren bir vatandaş " İnsan Hayatı bukardar ucuz mu? Bu nasıl bir vurdum duymazlıktır yaralı adam 40 dakikadır araç içerisinde ve bir tane eğitimli ve teçhizatı bulunan bir ekip yada personel yok, Yoldan geçen araçlardan aldığımız levye ve çekiç ile müdahale etmeye çalışıyoruz, İtfaiye gelmiş sadece bir tane şoför var, elinde hiçbir malzeme yok oda bizim gibi izlemekle yetiniyor, nerede bu yetkililer şu rezaleti bir görsünler, bu yolda sürekli kazalar oluyor bu bölgede bu kazalara müdahale edebilecek bir merkez ve ekip neden yok?, Valisi, Kaymakamı, Belediye başkanı, bütün yetkililer bunu görsün, bu yaralı hayatını kaybederse bu kimin vebali, Aksaray merkezden ekip gelene kadar insanın canı çıkar, çok mu zor Bu yol boyuna bir AFAD veya benzeri bir acil müdahale Merkezi açmak ve Teçhizatlı ve eğitimli 3 - 5 personel bulundurmak, bu Konya - Aksaray yolu İçişleri bakanlığı açıklamasına göre en çok Trafik kazalarının olduğu kara listede ve En çok kazada bu aralarda olmakta, Umarız bugünkü bu kazayı ve yaşanan  Kurtarma Daha Doğrusu Kurtaramama rezaletini gören yetkililerin vicdanı sızılar da bir çare bulurlar, Ateş düştüğü yeri yakıyor bu kazalarda Geç müdahale nedeniyle canlarımız yitip gitmesin" diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Haber: Hüseyin Tosun

YORUMLAR

  • 0 Yorum