-

VİLAYETİMİZ FİİLEN 100 YAŞINDA

Bugün Aksaray’ın 101 sene önce 13 Ekim 1920 günü BMM ’sinde kabul edilen 40 numaralı kanunun oylamasından 5 ay 8 gün sonra 21 Mart 1921 günü resmi gazete yayınlanmasıyla 1845-1920 arasında 75 yıl süren 1. İlçelik esaretinden fiilen kurtularak il olmasının 100. yıl dönümü!!!

VİLAYETİMİZ FİİLEN 100 YAŞINDA
21 Mart 2021 - 07:09
Aksaray için tarihin tekerrür etmemesi için başta toplam olarak 131 yıl süren2 ilçelik esaretimizin 1. Si bilinmese de 2.sinin dayanağı olan Aksaray-Ulukışla demir yolu hattımız olmak üzere iki demiryolu hattımızın da zamanında hizmete girmesi, can damarımız olan E.90 karayolunun Ankara-Niğde otobanından en az şekilde etkilenmesini sağlayacak tedbirlerin zamanında alınması,4 mevsim 7/24 çalışan  milletler arası uçuşlarında yapılabileceği havalimanımız başta olmak üzere ihtiyacımız olan hizmetlerin zamanında alınmasında.!!! 
 
 
    Kadim tarih boyunca coğrafyacılar ve tarihçiler tarafından” Ön Asya veya Küçük Asya “ ,Romalıların ise “Aşağı Asya “olarak tabir ettikleri doğu ile batıyı, güney ile kuzeyi bir birine bağlayan köprü  vazifesini yerine getiren Anadolu’nun en önemli merkezlerinden olan  Sultan 2. Kılıçaslan tarafından yeniden imar edilerek  yazlık başkent, oğlu Melikşah tarafından ise başkent yapılan Aksaray 1845 de akıl almaz bir kararla bağlandığı kendisiyle ticari, kültürel ve coğrafi hiç  bir bağı olmayan Niğde’den 100 yıl önce bu güne denk gelen 21 Mart 1921 günkü resmi gazetede yayınlanan 40 numaralı kanunla 75 yıl süren 1. İlçelik esaretinde fiilen kurtularak il oldu. 

   İlimizin tüm atanmış ve seçilmişleri, Meslek Odaları ile STK yetkilileriyle  Medya mensuplarına çağrıda bulunan hemşerilerimiz” Tarihin bizim için tekerrür etmemesi için öncelikle Ak Parti tarafından 2004 mahalli seçimleri öncesi verilen  ve 1845-1920,1933-89 yılları arasındaki 131 yıl süren iki ilçelik esaretin ana sebebi olan ilk defa il olma kanunu görüşülürken 13 Ekim 1920 günü  Mecliste Burdur Milletvekili İsmail Süphi tarafından gündeme getirilen ilimizi ve yatırımcılarını Mersin limanı ile ham madde merkezlerine bağlayacak olan 250 Km hızla yolcu taşımaya ve 80 Km hızla ise yük taşımaya göre planlanan Aksaray-Ulukışla ve hükümetin 2023 projesi  içinde olan bizi Konya üstünden  Antalya’ya Nevşehir ve oradan da Kayseri üstünden  ise Karadeniz’e  bağlayacak olan 2. demir yolu hattımızın en kısa zamanda hizmete açtırılması. 

 
   Aksaray ile birlikte güzergahtaki 7 ilçenin de can damarı olan  etrafındaki tesislerde 75000 kişiye ekmek veren 15000 çalışan bulunan E.90 karayolunun Ankara-Niğde otobanından en az şekilde etkilenmesini sağlayacak olan tedbirlerin zamanında alınması. 
 4 mevsim 7/24 çalışan milletlere arası uçuşlarında yapılabildiği bir havalimanına kavuşturulmamızın zaman geçirilmeden planlanması başta olmak üzere gerekli tüm hizmetlerin zamanında alınması sağlanmalı.. 

  Bunun için ilimiz  Ak Parti Milletvekilleri İlknur İnceöz ve Cengiz Aydoğdu, MHP Milletvekili Ramazan Kaşlı, Belediye başkanı Evren Dinçer,İGM başkanı Mehmet Tüzün,ilçe ve belde belediye başkanlarıyla Ak Parti il başkanı Hüseyin Altınsoy, MHP il başkanı Mustafa Çölkesen ve iki partinin de merkez ilçe ile ilçe başkanları başta olmak üzere tüm teşkilatları bunlar için gecelerini gündüzlerine katarak Genel başkanlarının kapısını sonuç alınıncaya kadar gece gündüz çalmalı ”dediler. (Haber araştırma, belge bilgi ve fotoğraflar Ali Genç.) 

YORUMLAR

  • 0 Yorum