-
ERDOĞAN KAYA

ERDOĞAN KAYA


Devlet hastanesi iptali yalanı

13 Ağustos 2014 - 12:21

Geçtiğimiz günlerde bana gönderilen aşağıdaki yazıyı sizlerle paylaşacağım. Son günlerde yeni devlet hastanesi iptal edildi, yeni Hastane yapılmıyor, eski hastane tadilat yapılıyor gibi safsata iftiralarla Ak Parti hükümetini yıpratma amacı ile bazı kimseler tarafından sürekli gündeme getiriliyor. Bana yazı gönderen şahıslar isimsiz yazılarla aleyhte yazı yazmamı istiyorlar. Dün sabah bir tanıdık beni arayarak Hastanenin iptal edildiğini ve gündeme getirmemi istedi. Ben dün akşam Cumhurbaşkanın Resepsiyonundan çıkan Milletvekilleri Sayın Ali Rıza Alaboyun ve İlknur İnceöz Hanımla telefonla konuyu görüştüm bu konuyu paylaşmadan bana gönderilen bir yazıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.

“Aksaray’a yapılacağı ilan edilen 500 Yataklı Yeni Devlet Hastanesi’nin yapımından vazgeçildi. Onun yerine eski hastane onarılarak kullanılmaya devam edilecek.

AKP; Ramazan Bayramı öncesinde Aksaraylılara Bayram Hediyesi olarak 500 Yataklı Devlet Hastanesi’nin iptalini verdi.

Daha önce ihalesi iptal edilen 500 Yataklı Devlet Hastanesi’nin yapımının tamamıyla iptal edildiği, yeni Devlet Hastanesi yapımı yerine eski devlet hastanesinin onarımı için 4 milyon lira civarında bir ödenek ayrıldığı öğrenildi. AKP den seçilerek yaklaşık 12 yıldır Aksaray Milletvekilliği yapan Ali Rıza Alaboyun ve Ruhi Açıkgöz ile 8 yıldır vekillik görevini sürdüren İlknur İnceöz’ün 500 Yataklı Devlet Hastanesi’nin iptal edilmesi konusundaki başarılı performansları vatandaşlar tarafından takdirle karşılandı” diyerek devam ediyor.

Bu tür yazıların ana menşei Devlet Hastanesinde çalışan bazı hükümet aleyhtarı personelden çıkıyor. Burada bir kargaşa var, bunun gereğini yetkililer yapmalılar. Onların görevi siyaset yapmak değil vatandaşın sağlık hizmetlerini görmek olsa gerek.

Şimdi gelelim meselenin aslına, Sayın Milletvekillerimiz hastanenin iptali söz konusu değil diyerek şunları söylediler:

“ Yeni yapılacak olan Hastanenin ihalesi yapılmıştı, ancak ihaleye giren müteahhit firmaların Hastanenin yapımını üstlenecek yeterlilikte görmedikleri ve ihaleyi alan firmanın %50 kırımla alması sonucu bu şekilde bu hastanenin yapılamayacağına kanaat getirilmesi sonucu ihale iptal edilmiştir. Sadece Aksaray değil 15 civarında başka il Hastanelerinin de ihaleleri iptal edilmiştir.

Yeniden ihale yapılması için Avam projesi gerekli olduğundan uygulama projesine 4 ay süre verilmiştir. Süre önümüzdeki günlerde tamamlanarak TOKİ’ye gönderildi. TOKİ sağlık bakanlığının önümüzdeki günlerde yapacağı ihale ile yapımına başlayacaktır. Birde TOKİ Başkanın değişmesi ve yeni yapılanma nedeni ile gecikme meydana gelmiştir.

Yapılacak yeni Hastanenin iptali söz konusu değildir, tamamen ihaleye giren firmalardan kaynaklanan eksikliklerden kaynaklanarak gecikme olmuştur. Ayrıca bu boşluktan yararlanılarak Hastanenin biraz daha geniş arazi üzerine yapılması için ilave arsa tahsis edilmiştir. Arsa Sağlık Bakanlığına devredilerek bir sonu kalmamıştır.

Eski hastanenin yeniden onarılması, yeni hastanenin iptali tamamen dedikodudan ibarettir. Elbette mevcut hastanemiz yeni hastane yapılacak diye bakımsız duracak değildir. Yeni hastanenin yapımı zaman alacağından mevcut hastanemiz bu sürede bakımsız olmaması lazım. Eski hastane ile yeni hastanenin onarım ve yapımını bir birisi ile karıştırmamak lazım” diyerek konuya açıklık getirmişlerdir.

Görüldüğü üzere mevcut yapılacak yeni hastanede iptal söz konusu değil. İhale şartnamelerinden ve yeniden ihale konusu gecikmeden kaynaklanan bir durum söz konusu iken, hastanenin iptali konusunu neren aldıkları meçhul yalanlarla halkımızı kandırmaya çalışanlar biraz utanmalılar. Eğer iptal konusunu bir yetkiliden aldıkları bilgi ile ispat ederlerse onu da paylaşırım. Hastane karardan çıkmış, arsası sağlık bakanlığına verilmiş ve ödeneği ayrılmış olmasına rağmen zihinleri karıştırmaya çalışmak çok çirkin ve ayıp. Cumhurbaşkanlığı resepsiyonunda Sayın Tayyip Erdoğan ile görüşen milletvekilimiz Ali Rıza Alaboyun ve İlknur İnceöz Başbakan Erdoğan’ın Aksaray’ın verdiği %74 destekten dolayı Aksaraylılara teşekkür ettiğini söylediler. Bizde üzerimizde kalmasın diye sizlerle paylaştım. Bu arada Ak Parti gençlik kollarının seçim sonuçlarını anında ilk olarak genel merkeze iletmesi sonucu genel merkezin başkan Abdussamet Kılıç’a teşekkür etmeleri fevkalade güzel.