-
ERDOĞAN KAYA

ERDOĞAN KAYA


Kıskanç ancak kendine zarar verir

09 Aralık 2014 - 14:02

       İnsanları anlamakta çok güçlük çekiyorum, aslında çekmiyorum onlar kendilerini ele veriyor. Bakıyorum bazen dün canımızı Azrail olsa bir dakikada alacak insanlar birden dönmüş dostluk kurmaya çalışıyor. Aslında bizim kimse ile inanın bir sorunumuz yok. Ben sadece kendi işimi yapmakla meşgulüm, herkeste kendi işini yapmalı. Ama şu kıskançlık ve hasetlik inanın insanı yiyip bitirir. Benim ne Koç nede Sabancı holdingin sahibi olmam mümkün mü? Mümkün değil onlara kıskançlık ve hasetlik etsem onların umurunda mı, sadece kendime zarar veririm.

       Başkalarını kıskanmakta aynen böyledir, maharetin ve becerin onun kadar yoksa saygı duyacaksın. Dün karşı çıktıklarına bugün sahip çıkıyorsan bir yanlışlık var demektir. Yanlışlık ise karşındakinde değil kendinde arayacaksın. Hasetlik deyince biraz ondan bahsetsek iyi olur.

Haset, bir kimse kafasında neler düşünür bir bakalım, hayırlı bir işi veya evi, malı, mülkü, ilmi olsa, o kimseden bunların gitmesini, onda olmayıp, kendinde olmasını istemektir. Onda olduğu gibi kendisinde de olmasını istemek haset olmaz. Buna gıpta etmek, imrenmek denir. Günah değildir.

Başkasının, kendinden üstün olan her şeyini kıskanana, yani ondaki üstünlüğün, yalnız kendinde olmasını isteyene, kıskanç denir. Bu hâl, en kötü huylardan biridir. Kıskanç insan, ömrü boyunca rahatsız insandır. Böyle insan, kendinden aşağı olan insanı görmez de, kendinden yüksek ve varlıklı insanın her şeyini görür ve onu kıskanır. Kıskanç insan, Allahü teâlânın kendisine verdiği şeylere razı olmayan insan demektir. Allahüteâlânın verdiğine razı olmayan insandan, Allahüteâlâ da razı olmaz. Allahüteâlânın bir insandan razı olmaması ise, felaketlerin en büyüğüdür. Artık o insan, dünyada da, ahirette de zarardadır.

Haset ve kıskanç insan bazen çok yakınındakini bile kıskanır. Gözü kimseyi görmez ruh hali bozulur ve hayatta her şeyde ben olayım ister. Çekemediği yâda ulaşamadığı her şeye düşman olur, onun yaptığı her doğru bile ona yanlış gelip batar. Temelle Fadime’nin bir fıkrası var tıpkı onun gibi olurlar. 

Temel'in karisi Fadime çok kıskançmış. Temel'in elbiselerini kontrol eder sac bulursa cin gar çıkarır Temelle kavga edermiş.

Bir gün Fadime yine Temelin elbiselerini kontrol ediyormuş sac bulamamış, yine cin gar çıkarmış:

Uyy Temel, şimdude kel karularla mi oynaşayasun” demiş.

     Kıskanç insanların hali böyledir onların istediğini yapsanız da onları memnun edemezsiniz. Çünkü siz layık olmadıkları halde onların etrafında ve paçasına tutunarak gezerseniz ondan memnun olurlar. Adamlar hırçınlığından deli oluyorlar ki üzerlerine düşmediği halde sanki haberim olmuyor gibi orayı burayı arayıp güya benim yolumu kesmeye çalışanlar bu gün benle dostluk kurmaya çalışıyorlar. Adamın önünü ancak Allah keser kulun çabası nafile. Konuyla alakalı bazı güzel insanların sözlerini sizlerle paylaşayım.

      Fazla kıskançlık yapma kadını fenalığa sevk edersin. (Hz. Ali)

     Hasetçi adama rahat, kötü huyluya da şeref yoktur. (Ahef bin Kays)

      Kıskanç olma, kıskançlık aczin ve çaresizliğin isyanıdır. (Hz. Ali)

      Haset erbabının vücudu zinde olsa bile, ruhu hastadır. (Ali Emiri)

     Haset başkasının balını kendi ağzına zehir etmektir. (CenabŞahabeddin)

      Haset, sarılmış nefese bir müziç yılandırki çıkmadıkça can cesetten. (Namık Kemal)

    Haset, İtfaiyesi olmayan ömürlük bir yangındır. (A. Şeref Güzelyazıcı)

    Pek az kişi vardır ki, iyi talihli bir dostunun başarılarının kıskançlık duymadan kutlayabilsin. (Aescylus)

      Kıskançlık, gururun budala bir çocuğu yahut bir delinin hastalığıdır. (Beaumarchaıs)

Sevgi teleskoptan bakar, kıskançlık ise mikroskoptan.JoshBillings

Kıskançlık, bir güvenin kumaşı yemesi gibi, insanı yer bitirir. Chraysostorm

Acınmaktansa kıskanılmak daha iyidir. Herodot

Biraz kıskançlık duyarsanız, yaşarken ölmenin ne demek olduğunu anlarsınız.WillOursler

Bütün kötü tutkuların en kirlisi kıskaçlıktır. Strindberg

Güveler, elbiseleri nasıl kemirirse kıskançlık da insanı öyle kemirir. Saint Chryston

Haset, ateş nasıl odunu yer yutarsa iyilikleri yer yutar, mahveder. Hadis-i Şerif

Kıskançlığımız kıskandığımız kişilerin mutluluğundan daha uzun ömürlüdür.

Kıskançlık, duyguların en korkuncu olduğu kadar, en aldatıcısıdır da. (Oursle)