-
ERDOĞAN KAYA

ERDOĞAN KAYA


Yazgı “ Aksaray’ı marka şehir yapacağız”

11 Aralık 2014 - 08:16

Salı akşamı Belediye Başkanımız Sayın Haluk Şahin Yazgı ile Kanal 68 Televizyonunda yaptığım canlı yayın programında kendilerine Aksaray ile ilgili bir çok soru sordum. İki saat süren programda o kadar konu konuştuk ki, daha soracağım bir çok soruyu sorma imkanım olmadı. Kendisi ile yılbaşı öncesi bir başka programla soramadığım sorular ile hedefindeki yeni projeleri konuşmak üzere anlaştım. Hatta Aksaraylı hemşerilerimin sormak istedikleri soruları sormak üzere anlaştık.

Aksaray’ı marka şehir yapacağız sözünü sorduğumda, bunu şu şekilde cevapladı. “Her ilin bir markası olur, onu tanıtır bizde bunlarla ilgili çalışmalara başladık. İlk etapta Kent meydanına saat kulesi koyarak Osmanlı motifleri ile süsledik. Bazı kimselerin söylediği gibi bu saat kulesi ne sıcaktan nede soğuktan etkilenir. Yanıcı sıcakta erir sözleri maksatlı sözler. İçi tamamen demir kaplama ve sıcağa da soğuda dayanıklıdır.

      Makas yol boyuna ise Somuncu baba figürü koyduk ve fırında ekmek pişirmesini temsil ediyor. Yine ağaçlı kavşağı bittiğinde buraya daKapadokya’nın giriş simgelerini koyacağız. Abaylar tesislerinin karşısındaki kavşağa ise 2 Kılıçaslan figürü koyacağız. Makas kavşağındakidüzenlemenin yerine at figürleri koyacağız. Tiyatro salonu kavşağına ise şehir anıtı koyarak şehrin simgesini vereceğiz. Lise kavşağına da yine saat kulesi koyarak şehre ayrı bir hava vereceğiz. Seçim beyannamemizde halkımıza verdiğimiz sözlerin %35 8 ay gibi bir zamanda tamamladık buda sevindirici” dedi.

      Festival çerçevesinde yapılan Sinema günlerinin çok kısa zamanda meyvelerini verdiğini söyleyen Yazgı,“şimdiye kadar ilimizde 3 filim çekildi. 15 Aralıkta başlayacak olan Aşkın Sırrı Somuncu Baba filmide başlayarak sayı dörde çıkacak. Somuncu Baba filminin tamamı ilimizde çekilecek ve ilimizin tanıtımı için mükemmel bir tanıtım olacak” dedi.

      Asfalt, yeni dinlenme parkları, içme suyu meselesi, siloların taşınması, TOKİ parkı, ulaşım gibi birçok soruya verdiği cevaplarda şunları söyledi:

“Asfaltlama konusunda şimdiye kadar kenar mahallelerden başladığımız çalışmaları 12 mahallede tamamladık. Hem de kaliteli asfalt atarak buna önümüzdeki sene devam edeceğiz. Kılıçaslan parkındaki ikinci etap çalışmalarına devam ederek tamamladık. Önümüzdeki bahara açılışını yaparak hayata geçireceğiz.

       Aynı parkın benzerini TOKİ’de yaparak burada yaşayan insanlarında bir dinlenme yerinin olmasını sağlamaya gayret ediyoruz. Buradaki çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor. Siloların ilimiz merkezinden kaldırılması için görüşmelerimiz devam ediyor. Artık il merkezinde hoş bir görüntü sergilemiyor, resmi prosedürler tamamlandıktan sonra burasını kaldıracağız.

     Ulaşımla ilgili çalışmalarımız devam ediyor, Minibüsçüesnafımızla vardığımız mutabakat gereği önümüzdeki yılın başlarında yeni otobüslerle taşımaya geçilecek. Yaşlılarla ilgili ücretsiz taşıma bizim kararımız değil, bu bir yasal karar Türkiye’nin her yerinde uygulanan bir karar uyguluyoruz. Yapacağımız yeni tarifelerle bunu telafi edeceğiz.

      Suyla ilgili çalışmalar kaynağı bularak kuyuları açarak hazır hale getirdik. Ancak buradan gelecek suyun yeni şebekeler döşenerek gelmesi gerektiği için biraz zaman alacak. Kayıp kaçak problemi hat safhada, bunları önlemek için yeni borular döşememiz gerekiyor” dedi.

     En son İl Başkanlığı ile ilgili Milletvekillerinin bir aday üzerindeki mutabakata katılıp katılmadığını sorduğum soruya ise:

      “ kargaşa olmadan, kırılıp dökülmeden bir aday üzerinde mutabık kalınmasına destek veririz. Milletvekillerimiz ve Genel Merkezin belirlediği aday bizim adayımızdır. Herkes onun etrafında birleşerek seçime gitmeliyiz” dedi.

      Daha sormak istediğim bir çok soru vardı, ancak zaman yetmediği için bunu bir başka programa erteledik. Özetle aldığım cevaplar bundan ibarettir.