EKİLİRSE AKSARAY'DA KUŞBURNU MARKA OLABİLİR

Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanıp, KOP İdaresi tarafından mali destek verilmesi uygun bulunan ‘Kuşburnu Projesi’ kapsamında, bölgede bazı İl ve  ilçelerde  Kuşburnu Bahçesi tesis edildi.

-
30 Ekim 2019 - 21:13

Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanıp, KOP İdaresi tarafından mali destek verilmesi uygun bulunan ‘Kuşburnu Projesi’ kapsamında, bölgede bazı İl ve  ilçelerde  Kuşburnu Bahçesi tesis edildi.

Vatandaşlar KOP Bölgesi ‘Kıraçların Gülü Kuşburnu’ projesi kapsamında tesis edilen bahçe yetiştiriciliğinin önemine dikkat çekti. Kuşburnu yetiştiriciliği ile ilgili eğitim verilmeli , ‘’Projenin uygulamasıyla ilçelerimizin merkeziyle birlikte kasaba-köylerinde üretim teşvik edilmeli, dolayısıyla kuşburnu tüketiminin artırılması sağlanmalıdır. Tekniğine uygun kuşburnu bahçelerinin kurulması, verimli çeşitlerin üretime alınması çiftçi ailesi bütçesine, ekonomimize katkı sağlayacaktır. Tarımdan soğumuş değişik bölgelerimizdeki çiftçilere yeni ve yüksek kazançlı bir tarım ürünü temin edilmiş olunacaktır. Tarımdan kaçışın, şehre göçün bir nebze önüne geçilerek, ilçemizin merkez, kasaba ve köyleri nüfusun yerinde istihdamı sağlanacaktır’’ dedi.

 

VİTAMİN DEPOSU


Ülkemizin hemen her bölgesinde olduğu gibi Orta Anadolu bölgesinde dağlık ve ormanlık alanlarda doğal olarak yetişip, farklı biçimlerde tüketilen kuşburnu vitamin deposu olarak biliniyor. Son yıllarda kuşburnu meyvesini işleyen işletmelerin kurulup, yurtdışından da bu meyveye talebin yüksek olmasının, Yöremizde  tesis edilen bahçede yetiştirilecek kuşburnunu pazarlama sorununun yaşanmayacağını gösterdiği kaydedildi. Bunun yanında üretilecek Kuşburnun da meyve içi diken olmaması nedeniyle evde de kolay işlemeye elverişli olduğu, doğrudan aile tüketimine sunulmasının ayrı bir pazarlama avantajı sağladığının altı çizildi. Bitkinin çalı formunda oluşu tarıma çok da elverişli olmayan arazilerde bile yetişmesini, atıl sahalarında tarıma kazandırılmasını sağladığına vurgu yapıldı. ‘Açık alanların kalıcı bitki örtüsü ile kapatılmış olması, kuşburnunun toprağa tutunması kabiliyeti yüksek kök yapısıyla toprağı tutması, ülkemizin en büyük meselelerinden olan erozyonun önlenmesi bakımından da fayda sağlamaktadır. Kuşburnu yetiştiriciliğinde bakım ve hasat diğer bitkilerin tarımsal çalışmalarının vakti ile çakışmamaktadır. Bu da o bölgelerde kullanılmayan vaktin değerlendirilmesi amaçlanıyor’ denildi.

 

(bağımsız medya}

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..