-

AKSARAY VİLAYETİ 35 YAŞINDA!!!

Tarihin Aksaray için 3. defa tekerrür etmemesinin çaresi hükümetin 20 yıllık sözü Aksaray-Ulukışla demir yolunun hizmete açılmasıyla E.90 karayolunun alınacak tedbirlerle işlevinin devamında.!!!

AKSARAY VİLAYETİ 35 YAŞINDA!!!
15 Haziran 2024 - 09:09
 Bugün TBMM’sinde 3578 sayılı kanunun kabul edilmesiyle Aksaray’ın 56 yıllık 2. ilçelik esaretinden kurtularak il olmasının 35. yıl önümü.!!!
 
 Ekecik sıra dağlarının 2. si olan Küçük Ekecik Dağ (Tavşan dağı)’ın dan çıkan kara su ve Melendiz dağından çıkan Beyaz Suyun birleşmesiyle oluşan Uluırmak’ın yeryüzüne hediyesi olan 11000 yılı aşan kadim geçmişi ve bu muazzam geçmişinde oluşan yeryüzünde  maddi ve manevi ilimlerin merkezi, tarihin şanlı başkenti Aksaray’ın mutlu istikbali için gerekeni yapmayanların bunun hesabını veremeyecekleri belirtildi.
 
 Aksaray Milletvekilleri Cengiz Aydoğdu, Hüseyin Altınsoy, Ramazan Kaşlı ve Turan Yaldır, Vali Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Belediye başkanı Dr. Evren Dinçer, İGM başkanı Latif Ağar ile Meslek Odaları ve STK’ yetkililerine çağrıda bulunan hemşerilerimiz;
  “Kadim insanlık geçmişi boyunca daima  il üstü konumunda olan Aksaray için tarihin yeniden tekerrür etmemesi için ilk etapta ve zaman geçirilmeden ivedilikle ilimizin 104 yıllık, hükümetin ise 20 yıllık sözü olan Aksaray-Ulukışla demir yolunun  mutlaka hizmete açtırılmasının sağlanması.

   
Aksaray şehriyle birlikte güzergahtaki Şereflikoçhisar, Evren, Ulukışla, Altunhisar, Ereğli, Kulu, Cihanbeyli ve Haymana ilçelerinin de can damarı olan E.90 karayolunun işlevinin devamı için dönemin UDH bakanı Ahmet Arslan tarafından 5 Şubat 2017 günü Aksaray ziyaretinde olabilirliği onaylanan tedbirlerin ivedilikle alınması.
   
5 yıl içinde bitirilecek şekilde yılın 4 mevsimi 7/24 çalışabilen bir hava limanın planlanmasını sağlamaları.

   Dış havzalardan hem şehrimizin tarım ve hayvancılığında kullanılabilecek hem de gelişmesiyle oluşacak nüfusun içme suyu ihtiyacını karşılayabilecek yeterli su ’yun getirilmesini sağlasınlar” dediler.

 (Haber, bilgi ve belge ile fotoğraflar Gazeteci Ali Genç arşivi)

YORUMLAR

  • 0 Yorum