-

Bugün yurt içinde gerçekleşecek Kabine Toplantısı yakından takip edilecek

23 Nisan Bayramı nedeniyle yurt içi piyasalar cuma günü kapalı olurken, küresel çapta öncü PMI rakamları toparlanma eğilimini sürdürdü.

Bugün yurt içinde gerçekleşecek Kabine Toplantısı yakından takip edilecek
26 Nisan 2021 - 10:45

Piyasa Gündemi

23 Nisan Bayramı nedeniyle yurt içi piyasalar cuma günü kapalı olurken, küresel çapta öncü PMI rakamları toparlanma eğilimini sürdürdü. Hafta sonu ABD Başkanı Biden'ın 1915 olayları hakkındaki açıklaması takip edilirken, Türkiye'nin dış ilişkilerindeki seyir ve iç siyasetteki gelişmeler önemini korumaktadır. Bugün yurt içinde 15:30'da başlayacak Kabine Toplantısı ve devamında koronavirüs tedbirlerine yönelik açıklamalar yakından izlenecektir. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    10:00 Türkiye – Reel Kesim Güven Endeksi Önem: Orta
•    15:30 ABD – Dayanıklı Mal Siparişleri Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Salgın kaynaklı endişeler risk iştahı ve küresel hisse piyasaları üzerinde baskı oluştururken, haftanın ikinci yarısında piyasalarda toparlanma çabası gözlendi. Geçen hafta satışların etkili olduğu BIST-100 Endeksi tatil nedeniyle kısalan haftada perşembe gününü tepki alımlarıyla %1,10'luk bir yükselişle 1.345,15 puandan tamamladı. ABD borsaları cuma gününü yükselişlerle tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri yataya yakın bir seyir izliyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın açılışlarla başlamaları bekleniyor. Perşembe günü endeks kapanışında 8,28 – 8,30 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:30 itibariyle 8,42'li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi'nin güne hafif satıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Haftanın son işlem günü açılıştaki kayıpların ardından gelen tepki alımları etkili oldu. Bu tepkide görülen işlem hacmi ise son ayların en düşük seviyelerinden biri olarak kayda geçerek bu tepkiyi destekleyemedi. Endeks tarafında olumlu görünen tek şey ise geçtiğimiz hafta altı test edilen 200 günlük ortalamanın üzerinde gerçekleşen kapanışlar oldu. Bu ortalama bugün 1.317 seviyesinde bulunuyor. 200 günlük ortalama son bir yıllık dönemde endekste güçlü destek oluşturan seviyelerden biri. Ayrıca bu ortalamanın hemen altında geçtiğimiz yıl mart ayında başlayan ve bu yıl mart ayına kadar devam eden yükselen trendin düzeltmesinde %38,2 seviyesinin bulunduğu 1.295 seviyesi var. Bu hafta endekste izleyeceğimiz en önemli seviyeler bu iki rakam olmaya devam edecek. 

Gedik Yatırım
Hibya Haber AjansıYORUMLAR

  • 0 Yorum