-

TÜRKİYE'NİN 64. AKSARAY'IN 91. ORTAK YAS GÜNÜ

Türkiye demokrasinin istikbali ve Aksaray’ın istikbali atanmış ve seçilmişlerin sebep oldukları olumsuzlukların hesabını ibreti olacak şekilde soran, başarıları ise madde ve manevi olarak ödüllendiren anayasa ve bağlı yasalarda.!

TÜRKİYE'NİN 64. AKSARAY'IN 91. ORTAK YAS GÜNÜ
27 Mayıs 2024 - 11:31
Bu gün Türkiye’nin kaderiyle Aksaray’ın kaderini birleştirin akla izana sığmayacak olan ülkemizin her defasında direk ve dolaylı olarak onlarca yılının kaybına sebep olan Cumhuriyet tarihinin ilk askeri darbesiyle, Aksaray başta olmak üzere 2197 sayılı kanunla ilçe haline getirilerek istikballeri karartılan illerin kaderlerinin de birleştiği ortak yas günü.
   
Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere tüm yetkililere seslenen vatandaşlarımız Türkiye ile Aksaray’ın hiçbir zaman hak etmeyecekleri olumsuzluğun milletin gündeminden tamamen çıkartılmasını istiyorlar.

   Vatandaşlarımız” Türkiye’nin ilk darbesinin ardından millet tarafından bunu yapanların cezalandırılması için 27 Ekim 1965’de yapılan genel seçimlerde o zamandan günümüze kadar hiçbir partiye nasip olmayan %53 oy ile en yakın rakibi CHP’nin iki misli oranında verile ve mesaj cuntacıların yargılatılarak hak ettikleri cezayı almalarının sağlanmasıydı.
 

  Verilen mesajın gereğinin yapılmaması nedeniyle kendisinden sonraki 12 Mart 1971,12 Eylül 1980 darbelerini, 28 Şubat 1997 Post modern darbesi ile hükümetin çok parti tarih deki ilk dik duruşuyla yeler yeksan edilen 27 Nisan 2007 darbesi yapıldı.
   
Bu darbeleri yapanlarında yargılatılarak hak ettikleri cezayı almalarının sağlanmaması ile milletimizin Cumhurbaşkanın çağrısıyla ellerindeki al bayraklarımız ve göğüslerindeki imanlarıyla toprağın kara bağrına düşen 251 şehit ve 2700 gazinin kanı ve canıyla bertaraf ettikleri darbenin ardından ilk defa milletin hakimiyeti en yüksek oranda sağlandı.

   Ülkemizde bundan sonra kesinlikle hem milletin hür iradesine ipleri emperyalistlerin elinde olan nankörler tarafından kast edilmemesi ve 2197 sayılı kanun özelinde Aksaray ile diğer vilayetlerin şahsında millete reva görülen hukuksuzluğun tarihe gömülmesi şarttır.


  Hukuksuzluğun sebep olduğu olumsuzlukların kıyamete kadar yaşanmaması için zaman geçirilmeden tüm atanan ve seçilenlerin sebep olacakların olumsuzlukların hesabını en ağır para ile hapis cezalarıyla ödemelerini,  milletin istikbaline olumlu manada katkıda bulunanların ise ödüllendirilmesini sağlayanların  ülkemizin ilk tam sivil ve tam demokratik anayasası zaman geçirilmeden yapılması sağlanmalı.” dediler.

(Haber araştırma, belge ve bilgiler Gazeteci Ali Genç arşivi)
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum